W popularnej „Handlówce” pojawili się reprezentanci dziesięciu szkół - nie tylko jeleniogórskich, ale również z terenu powiatu. - Napiszemy tekst dotyczący ucznia, który przygotowuje się do tego dyktanda, czyli ktoś z nich jest bohaterem tego dyktanda – zapowiadał polonista Mariusz Drapiej, który zdradził, że marzeniem organizatorów jest, aby w XIV lub XV edycji zrobić konfrontację na poziomie wojewódzkim lub z powiatami ościennymi.
- Inicjatywa wyszła z potrzeby serca. Poprawne pisanie w języku polskim gdzieś zaczęło się gubić i podjęliśmy taką inicjatywę 13 lat temu, która trwa do dziś – wspominała dyrektorka ZSLiZ nr 2 Danuta Pawłowicz. - Uważam, że zostać mistrzem w ortografii, to jak zostać mistrzem w innej dyscyplinie i warto się w przyszłości pochwalić, że „umiem pisać poprawnie”. Składa się na to wiele elementów, ale przede wszystkim czytanie – dodała D. Pawłowicz.
Uczniowie podchodzili do testu z różnym nastawieniem, jedni zestresowani, inni – doświadczeni – na pełnym luzie. - Dużo czytam i jak mam problemy ze zrozumieniem jakichś słów, to siadam ze słownikiem – wyznała Karolina Brażnikow z Norwida, która po raz trzeci startowała w dyktandzie w „Handlówce”. Wcześniej zajmowała 5. i 3. miejsce.
Ostatecznie Mistrzem Ortografii w XIII edycji została Magdalena Szylbert z ZSO nr 1 w Jeleniej Górze, drugie Iwona Pędziwiatr (Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych), a za nimi uplasował się Michał Sagadyn z II LO.