W Kazimierzu, na brzegu wiślanego starorzecza, splotły się dzieje polskiej i żydowskiej kultury, które pozostawiły po sobie tradycje inspirujące licznych twórców na przestrzeni minionego stulecia.
- Schodzące z okolicznych wzgórz jary wąwozów zbiegają się wokół miasteczka, uważanego przez niektórych za istotę polskiego pejzażu i architektury, a przez innych za pamiątkę żydowskiej społeczności – opowiada Henryk Dumin. - Wśród kościołów, kupieckich kamienic i spichlerzy nadal trwa legenda tego niezwykłego miejsca z magią "dwóch księżyców" i wyraźną obecnością kazimierskiej bohemy. Miasto sztuki i zapachów przeszłości, które przywołują też festiwale tradycji tworzące jedyny w swoim rodzaju teatr pełen dawnej muzyki w otoczeniu zielonych wzgórz pachnących smażonymi konfiturami.
Henryk Dumin - etnolog, menedżer kultury; badacz tradycji kultury Dolnego Śląska i przemian kultury w warunkach przerwanej ciągłości osadniczej; projektodawca i realizator festiwali kultury i licznych wystaw muzealnych; publicysta; laureat Nagrody im. Oskara Kolberga 2010; pracuje w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Warszawie. Współpracuje z artystami i ośrodkami kultury na terenie regionu. Uczestniczy w działaniach na rzecz utworzenia placówki muzealnej poświęconej kulturze wsi dolnośląskich.
Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.