Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Lubaniu rozwijają współpracę. W jeleniogórskiej uczelni podpisano porozumienie, dzięki któremu w przyszłym roku szkolnym w Lubaniu powstanie klasa regionalna.
Podejmujemy wiele działań na rzecz młodzieży z regionu. Liczymy na to, że wykształcimy młodych ludzi, którzy potrafią myśleć otwarcie, są autonomiczni, ale tez potrafią wykorzystać swój potencjał dla regionu - powiedziała na wstępie Renata Czuj, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. A. Mickiewicza w Lubaniu, która podkreśla, że współczesna młodzież ma wiele do zaoferowania światu, tylko trzeba stworzyć do tego przestrzeń.
Nauka w klasie regionalnej będzie trwać 4 lata. Jak mówią inicjatorzy przedsięwzięcia, będzie to kształcenie w szerokim zakresie.
Wśród starszych osób jest wielu pasjonatów regionu, ale chcemy zbudować poczucie przynależności wśród młodzieży. Będziemy prowadzić działania o charakterze archeologicznym, architektonicznym, literackim, fotograficznym, turystycznym oraz biznesowym. Dla młodego człowieka wymierną korzyścią jest, jak coś go interesuje, żeby mógł na tym zarabiać - dodała Renata Czuj.
Porozumienie poprzedziło badanie zapotrzebowania na klasę regionalną i okazało się, że jest to dobry pomysł. Z uczniami będą pracować m.in. wykładowcy akademiccy z KANS, czy przewodnicy sudeccy.
Kształcimy dla regionu i o regionie. Chodzi o wykształcenie miłości do lokalnej ojczyzny. Aby to zrobić, trzeba ją najpierw poznać. Staramy się tworzyć tożsamość regionalną, bo z tym na Dolnym Śląsku był problem - powiedział Józef Zaprucki z KANS. - Wreszcie ktoś dostrzegł, że jest potrzeba wykształcenia ludzi, którzy będą doceniać potencjał turystyczny i biznesowy regionu, który wynika z położenia na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec - dodał Cezary Korba, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości KANS.
Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, absolwenci ZSP w Lubaniu będą mieli możliwość kontynuacji edukacji np. na kierunku biznes turystyczny, ale również na innych oferowanych przez KANS.
Porozumienie podpisały: prorektor KANS - Beata Telążka oraz dyrektorka ZSP w Lubaniu - Renata Czuj.