- Zajmuję się tym od 2003 roku. Jestem po architekturze, ale zawsze rysowanie to był mój cel, który realizuję z sukcesami i oby tak dalej - powiedział Tomasz Jędruszek, który działa w grupie Artist on Board, która wspiera ilustratorów-amatorów. - Pamiętam czasy, kiedy miałem 15 lat i nie było takiego dostępu do internetu. Swoich idoli znałem z miesięcznika Fantastyka i zdawałem sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie sięgnąć do tych artystów. Dzisiaj są takie czasy, że można się zbliżyć do artysty-zawodowca i usłyszeć "z pierwszej ręki" to, co nas interesuje - dodał "Morano".
Jak podkreślał artysta, to niezwykła okazja dla młodych ludzi, żeby przeskoczyć z poziomu amatorskiego na profesjonalny.
Czasami spotykam się z grupami, które mają 7 osób i po takim wykładzie jedna jest nadal zainteresowana, ale nawet dla tej jednej osoby warto - podkreślił T. Jędruszek, który po części wykładowej, kiedy to rozmawiał z Tomaszem Wroną i Martinem Waszczukiem oraz odpowiadał na pytania uczniów, przeszedł do części warsztatowej.
Przygotowałem stosunkowo proste zadanie, ale dla tej pracy fundamentalne. Mamy świetne uczelnie plastyczne, ale potem zderzenie z pracą zawodową jest pewnym szokiem. To ćwiczenie pokazuje cały klucz, jak wykonać ilustrację dla klienta - to proste rzeczy jak perspektywa, kolor i kontur, ale mi zajęło prawie 12 lat wykreowanie tych trzech fundamentalnych zasad - dodał gość jeleniogórskiej szkoły.
Tomasz Jędruszek "Morano" - artysta ilustrator posługujący się technikami cyfrowymi. Ilustrował gry planszowe, karciane i RPG, m.in. Zew Cthulhu, Grę o tron, Star Wars, Władcę pierścieni dla Fantasy Flight Games, Neuroshimę i Monastyr dla Portalu, Magic: The Gathering, Dungeons & Dragons dla Wizards of the Coast. Publikował między innymi w "Digital Art Masters", "Expose", "Exotique" oraz "World Greatest Erotic Art". Działa w grupie Artist on Board, mającej na celu niwelowanie dystansu między zawodowymi artystami a amatorami, która przygotowuje szkolenia praktyczne oraz wykłady (www.artstation.com/morano).
Warsztaty wchodzą w skład projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury.
Kurator: Piotr Machłajewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Jelonka, Format.