Poniedziałek, 23 grudnia
Imieniny: Jana, Wiktorii
Czytających: 5707
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Wątpliwości na korzyść podatnika. Co z referendum?

Środa, 15 lipca 2015, 7:52
Aktualizacja: 7:55
Autor: Przemek Kaczałko
Kraj: Wątpliwości na korzyść podatnika. Co z referendum?
Fot. Archiwum
W piątek (10.07) Sejm przegłosował nowelizację ustawy Ordynacja podatkowa, w której wprowadzono zapis o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika. Symboliczną porażkę poniosła partia rządząca, bowiem nie przeszła propozycja Ministerstwa Finansów, tylko poprawka zgłoszona przez koalicjanta z PSL. Czy w związku z tym trzecie pytanie referendalne jest ważne? I jak głosowali nasi posłowie?

Parlamentarzyści ostatecznie przyjęli poprawkę, która zakłada, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego będą rozstrzygane na korzyść podatnika.

Przez media ogólnopolskie przetoczyła się pod koniec ubiegłego tygodnia fala krytyki na Platformę Obywatelską, która rzekomo głosowała przeciwko rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika. W rzeczywistości partia Ewy Kopacz była przeciwna propozycji swojego koalicjanta, bowiem chciała wprowadzić poprawkę w brzmieniu proponowanym przez Ministerstwo Finansów. Przy głosowaniu nad całością Sejm był nad wyraz zgodny.

Zasada „in dubio pro tributario” zgłoszona przez PSL jest bardziej ogólna od propozycji MF. Z kolei pomysł Platformy Obywatelskiej mówił o tym w art.120 a, że w razie istnienia różnych interpretacji urzędnik będzie musiał zastosować interpretację korzystniejszą dla podatnika.

Za poprawką w brzmieniu zaproponowanym przez PSL głosowali politycy PiS: Marzena Machałek, Elżbieta Witek, Adam Lipiński i Wojciech Zubowski, przedstawiciele SLD: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Ryszard Zbrzyzny oraz Henryk Kmiecik z PSL. Przeciwko propozycji koalicjanta byli: Zofia Czernow, Grzegorz Schetyna, Ewa Drozd, Robert Kropiwnicki, Norbert Wojnarowski (wszyscy PO). W sumie za poprawką „Ludowców” głosowało 242 posłów, przeciw 202, wstrzymało się 2, a nie głosowało 14.

W głosowaniu nad całością projektu (wraz z poprawką PSL) była już zgodność. 427 posłów opowiedziało się za przyjęciem w całości projektu ustawy Ordynacja Podatkowa, 9 było przeciw (posłowie PiS, ale nie było wśród nich parlamentarzystów z naszego okręgu), nikt nie wstrzymał się od głosu, a 24 osoby nie brały udziału w głosowaniu.

W związku z przegłosowaną poprawką zapanowała opinia, że trzecie z pytań referendalnych stało się nieważne. Nie jest to prawdą, ponieważ teoretycznie nie można wykluczyć prawa Polaków do opowiedzenia się przeciwko rozwiązywaniu wątpliwości na korzyść podatnika. Potwierdzają to niektórzy konstytucjonaliści. Jeśli w referendum zarządzonym na 6 września br. większość obywateli (przy wymaganej frekwencji) opowie się za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika, dopiero wtedy pytanie nie przyniesie żadnych skutków, bowiem takie prawo decyzją Sejmu (jeśli zatwierdzi je Senat i prezydent) będzie już obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
498
Tak
21%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
79%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Życzenia od Sekretarza Stanu dla mieszkańców Jeleniej Góry
 
Aktualności
Tu piciu, a tu plusk
 
Aktualności
Przeżyjmy to jeszcze raz – jarmark w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Śnieżne Kotły i chmury

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group