Stowarzyszenie Eurojedynka wydało widokówki przestawiające dawny kompleks ewangelicki w Kowarach. Widokówki są dostępne bezpłatnie w Informacji Turystycznej w Kowarach przy ratuszu oraz w Domu Tradycji Miasta przy ul. Górniczej 1.
Działanie jest kolejnym elementem projektu realizowanego ze środków przyznanych przez LGD Partnerstwo Ducha Gór „Galeria na powietrzu o historii ewangelickiego kompleksu w Kowarach”. Wcześniej przy ul. Staszica stanęły trzy tablice informacyjne o historii kompleksu ewangelickiego oraz informacjami o przybyciu tyrolskich ewangelików do Kowar. Dokonane zostały także nasadzenia zieleni tworzące zakątek pamięci. W planach jest broszura o historii kompleksu ewangelickiego. Wartość projektu to 20 tysięcy złotych.
Parafia ewangelicka w Kowarach wraz z budynkiem plebanii i szkoły przez ponad 200 lat tworzyła zespół o dużych wartościach architektonicznych i artystycznych - informuje Andrzej Weinke z Urzędu Miasta w Kowarach. - Budowę kościoła rozpoczęto w 1743 roku. Wraz z budową świątyni, rozplanowano budynek plebanii i szkoły ewangelickiej. Przed frontem kościoła posadzono dwa szpalery drzew liściastych, które tworzyły naturalną aleję. Świątynia budowana była przez dwa lata. Wnętrze świątyni reprezentowało najwyższą klasę artystyczną, a najciekawszym i jednocześnie najcenniejszym elementem były organy umieszczone ponad ołtarzem. 3 stycznia 1959 roku nad ranem, wybuchł pożar który doszczętnie strawił kościół, pozostały tylko mury zewnętrzne.