Pomysł „Akademii Świadomego Seniora” zrodził się podczas innych działań na rzecz środowiska seniorów. Jak nietrudno się domyślić, czas wolny seniorzy spędzają najczęściej w towarzystwie równolatków, bardzo istotnym więc jest, by w krytycznej sytuacji byli w stanie skutecznie pomóc i rzeczowo określić stan poszkodowanego zgłaszając zdarzenie służbom ratunkowym.
Głównie skupiamy się na elementach często pomijanych podczas takich zajęć – mówi pomysłodawca zajęć Mariusz Synówka. - Większość szkoleń koncentruje się na działaniu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i użyciu defibrylatora. My postanowiliśmy zapoznać seniorów jak rozpoznawać udary, reakcje alergiczne, zawał serca, zasłabnięcia i omdlenia. Jak reagować przy cukrzycy i epilepsji. Oczywiście nie pomijamy masażu serca i zastosowania pozycji bezpiecznej.
Pojedyncze zajęcia trwają około 3 godzin i przewidziane są dla grupy 20-25 osobowej w wieku 60+. Do tej pory odbyły się w Mysłakowicach, Wojanowie, Świeradowie i Kowarach. W najbliższym czasie wolontariusze odwiedzą seniorów z Jeleniej Góry, Miłkowa, Podgórzyna, Popielówka i Mirska. Materiał szkoleniowy dla seniorów opracował Artur Mądracki z firmy T.R.S. Oprócz elementów medycznych instruktorzy przypominają o celowości stosowania czujników czadu i zasadach pozbywania się przeterminowanych leków i innych odpadów medycznych. Te informacje przygotował Związek Gmin Karkonoskich.
Projekt finansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.