Na razie ostrzeżenie wydał tylko starosta wałbrzyski, ale po czeskiej stronie znaleziono postrzelonego wilka.
Zima nie sprzyja wilkom w szukaniu pożywienia w lasach i instynktownie schodzą w dół. Właśnie zagryzły stado owiec w Chwaliszowie gm. Stare Bogaczowice (powiat wałbrzyski).
Co prawda nie ma 100 % pewności, że owce zostały zagryzione przez wilki (choć wszystko na to wskazuje, a dzikie psy takiego pobojowiska by raczej nie zrobiły), to starosta wałbrzyski wydał ostrzeżenie dla rolników i hodowców z terenu powiatu. Niewykluczone, że wilki mogą kiedyś zaatakować na terenie powiatu karkonoskiego.
Różne teorie
- Jedna z teorii mówi, że to wilki z Karkonoszy, które przeszły przez Przełęcz Kowarską aż tak daleko, po drodze mijając np. Kamienną Górę czy Lubawkę - słyszymy.
Inne wyjaśnienie mówi natomiast o drugim stadzie wilków żyjącym gdzieś w tamtym regionie. Dokładnie nie wiadomo i nie sposób tego ustalić.
Starostwo w Wałbrzychu apeluje jednocześnie o zgłaszanie policji wszystkich psów biegających samopas.
Zaatakowały blisko domów, przy drodze
Do podobnego zdarzenia doszło przed dwoma laty w Marczowie koło Wlenia. Zostało tam zagryzionych 6 owiec, a kolejnych 6 zostało ciężko poranionych. Do dziś nie wiadomo czy zrobiło to kilka dzikich psów czy też wilków. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu domostw, przy drodze. Wilki (lub stado dzikich psów) przedarły się do stada przeciskając się pod ogrodzeniem.
- Widać więc jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie - słyszymy.
Znaleźli postrzelonego
Niedawno z kolei pracownicy czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego znaleźli... postrzelonego wilka. Prawdopodobnie został trafiony przez kłusowników i nie mógł się ruszać. Po konsultacjach z fachowcami w takich sprawach (weterynarz, zoolog, Agencja Ochrony Przyrody) podjęto decyzję o eutanazji śmiertelnie rannego zwierzęcia.
Kiedyś były 2, dziś już 11 wilków
Tymczasem o tym, że może być już nawet 11 wilków w Karkonoszach (przed lat natrafiono na ślady tylko 2 osobników) informowali niedawno pracownicy czeskiego odpowiednika KPN (KRNAP). Jak wynika z opracowania przyrodników Karkonosze ponownie stały się domem dla wilków.
"Świadczy o tym ponad sto raportów z ostatnich sześciu miesięcy, kiedy przypadkowi świadkowie i pracownicy parku narodowego donosili o bezpośrednich obserwacjach wilków lub znalezieniu ich śladów".
Jak informuje KRNAP, dwa terytoria życia wilków sięgają czeskich Karkonoszy, gdzie przemieszcza się 6–11 wilków. W tym roku potwierdzono też rozród po polskiej stronie w stadzie zamieszkującym wschodnią część Karkonoszy.
Wilki pod ochroną
Wilk jest objęty ochroną ścisłą i nie można go zabijać. Za szkody wyrządzone przez te zwierzęta odpowiada Skarb Państwa. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska (RDOŚ, z wyjątkiem zdarzeń na terenie parku narodowego).