Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8764
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Woda bez podwyżki. Radni opozycji: to za mało

Czwartek, 30 stycznia 2014, 6:47
Aktualizacja: Piątek, 31 stycznia 2014, 7:50
Autor: Angela
Jelenia Góra: Woda bez podwyżki. Radni opozycji: to za mało
Fot. Angela
Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2014–2016 został we wtorek (28.01) zatwierdzony przez Radę Miejską w Jeleniej Górze, podobnie jak uchwała w sprawie przedłużenia do 28 lutego 2015 r. dotychczasowych taryf za wodę i ścieki. Mimo że podwyżki tych mediów nie będzie przez najbliższy rok, radni Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciwko uchwale. Dlaczego?

Jak mówił prezydent Marcin Zawiła taryfy zostały utrzymane na tym samym poziomie po analizach dokonywanych wspólnie z zarządem „Wodnika”. - Doszliśmy do wniosku, że mimo wielu inwestycji wodno-kanalizacyjnych w mieście opłaty nie będą zmieniane nawet o wskaźnik inflacji – mówił prezydent Marcin Zawiła.

Przeciwny utrzymaniu taryf był tylko Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Uważamy, że ceny wody w Jeleniej Górze są na bardzo wysokim poziomie – argumentował Krzysztof Mróz, przewodniczący jeleniogórskiego Klubu PiS. – Spółka Wodnik wypracowała 0,5 mln zł dochodu i udzieliła jakiegoś kredytu spółce zależnej firmie TBS. Jej zadaniem nie jest zarabianie, ale dostarczanie jak najtańszej wody mieszkańcom i jak najtańszym kosztem odprowadzanie ścieków. Jeśli spółka ma zysk, powinna obniżyć ceny. Utrzymanie tych samych stawek jest niczym innym, jak kiełbasą wyborczą prezydenta, którą czuć z daleka – atakował Krzysztof Mróz.

Kolejny radny PiS Ireneusz Łojek pytał natomiast, czy po zakończeniu inwestycji ujętej w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2014-2016 wzrosną ceny ścieków, a jeśli tak to o ile? Prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski tłumaczył, że przy takiej skali inwestycji czyli kanalizowania i wodociągowania miasta, cen obniżyć nie można było. Co do ich podwyżki w przyszłości, nie odpowiedział.

- Nie potrafię teraz odpowiedzieć na to pytanie – mówił Wojciech Jastrzębski. Cokolwiek bym teraz powiedział, byłoby to wróżeniem z fusów, a tego nie chciałbym robić. Podam te informacje po przeprowadzeniu analiz. Trzeba jednak pamiętać, że uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej jest wymuszone obostrzeniami unijnymi. Jeśli Jelenia Góra nie spełni tych wymogów, zostanie ukarana ogromnymi karami finansowymi i straci możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych, w tym unijnych. Jesteśmy jednak na dobrej drodze by te wymogi spełnić, stąd ta mnogość inwestycji i takie tempo prac – dodał.

Prezes wymieniał również, co w uchwalonym planie się znalazło: 52 kilometry nowej kanalizacji i 9,5 kilometra modernizacji, a także niemal 6 100 osób przyłączonych do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ponadto 25 km modernizacji sieci wodociągowej oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków.

- Po Osiedlu Robotniczym, które już zostało oddane, w trakcie oddawania jest ul. Karola Miarki, a do zakończenia zostały nam Cieplice, Sobieszów, Osiedle Pomorskie oraz rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków – wyliczał Wojciech Jastrzębski.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
708
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group