Jak mówił prezes Wojciech Jastrzębski, pomysł wspólnego działania pojawił się już dwa lata temu. W ostatnim czasie dojrzewał w formie tworzonego porozumienia, które wczoraj sfinalizowano oficjalnym podpisaniem.
- Będzie to szeroko rozumiana prewencja kryminalna oraz działania o aspekcie edukacyjnym, informacyjnym i szkoleniowym – mówił komendant Zbigniew Ciosmak. – Poprzez te działania będziemy starali się przede wszystkim zapobiegać, nie tylko w sferze przestępczości czyli kradzieży wody i złomu, ale również oszustw popełnianych przez ludzi, którzy podają się za pracowników Wodnika. Chcemy wspólnie też edukować młodzież i seniorów oraz szkolić pracowników Wodnika i policjantów na zasadzie wzajemnej wymiany informacji i doświadczeń – dodał komendant.
Podpisane wczoraj porozumienie będzie elementem większego projektu, realizowanego przez spółkę Wodnik, za około 30 tys. zł, który ma szansę na dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości około 60 procent. W ramach tych działań mienie Wodnika będzie oznakowane i monitorowane, a pracownicy przejdą szkolenia m.in. na temat zagrożeń terrorystycznych polegających m.in. na zanieczyszczeniu czy odcięciu dostawy wody. Zorganizowane zostaną także pogadanki w szkołach oraz spotkania dla seniorów, którzy dowiedzą się, jak odróżnić pracownika Wodnika od oszustów domokrążców.
- To nie jest jednorazowa akcja, ale stały program współpracy. Mienie spółki Wodnik to obecnie około 220 mln zł, więc jest czego strzec – mówił Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik w Jeleniej Górze. – Odnotowujemy kilkanaście kradzieży miesięcznie. Rocznie są to straty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może to nie są wielkie kwoty, ale znacznie wyższe są straty powstałe w wyniku tych kradzieży, w tym utrata wody, uszkodzone pojazdy, które wpadają w niezabezpieczone studzienki kanalizacyjne, z których złodzieje nagminnie kradną nam pokrywy, itp. Dotychczas nie mieliśmy jeszcze ataku terrorystycznego, ale żyjemy w takich czasach, w których wszystko się może zdarzyć. Takie szkolenia mogą kiedyś decydować nawet o życiu tysięcy osób – dodał prezes.
Podobne porozumienia policja podpisała już z Jeleniogórską Spółdzielnią Mieszkaniową, dostawcą prądu Tauron, a w najbliższym czasie chce również zawrzeć z gazownią.