Plenerowa parada tańców dworskich przemieszanych ze współczesnymi akcentami będzie z pewnością atrakcją dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy, którzy w sobotę i niedzielę (28 i 29 sierpnia) zatrzymają się przy placu Piastowskim. Rzeczywiście: w roku 1678 Królowa Marysieńka wraz z całym dworem tędy właśnie wjechała do uzdrowiska, aby poddać się kilkumiesięcznej kuracji u wód. Teraz jej duch powróci w barwnym widowisku.
Jednak – aby spektakl był udany – przez najbliższe dni dziewczęta i chłopcy w wieku od starszych klas podstawówki po gimnazjum, pod czujnym okiem instruktorów – będą pracowali nad poszczególnymi elementami parady. – Będzie ona zbudowana głównie na tańcu, ze „stacjami”, na których młodzi adepci sceny pokażą niektóre epizody będące po części skutkiem poszukiwań twórczych, a po części – oparte na faktach – mówił dziś do rozpoczynających pracę młodych mieszkańców Jeleniej Góry i okolic dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji Bogdan Nauka.
Dziś młodzi ludzie łamali niepewność i zapoznawali się wzajemnie podczas rozmaitych ćwiczeń integracyjnych prowadzonych przez aktorki ZTA: Lidię Lisowicz i Dorotę Bąblińską-Korczycką. Przygotowaniem ruchu scenicznego i tańców renesansowych zajmą się doskonali specjaliści instruktorzy i pedagodzy z Wrocławia: Agnieszka Kadłubowska oraz Wojciech Badziak. Już podczas pierwszych zajęć, które odbywają się w sali gimnastycznej II LO im. Norwida, warsztatowicze wczuwali się w dawne rytmy. Przede wszystkim musieli odpowiednio przygotować do wysiłku poszczególne stawy i mięśnie.
– Nie mamy jeszcze gotowego scenariusza „Marysieńki”. Jest tylko pewien scenopis. W budowaniu sztuki liczymy na kreatywność młodych aktorów – nie ukrywa Lidia Lisowicz. Oprócz zajęć z tańca będą warsztaty aktorskie, podczas których opracowane zostaną sceny statyczne tego niecodziennego przedsięwzięcia. Zdrojowy Teatr Animacji jest już gospodarzem drugiego turnusu LWT. – Mamy teatr w remoncie, więc przygotowujemy spektakle plenerowe – dodaje Bogdan Nauka. Poprzeczka przed adeptami sceny jest zatem wysoko, bowiem realizacja plenerów wymaga więcej pracy i skupienia.
Młodzi ludzie będą nie tylko spędzać czas na ćwiczeniu. Nie zabraknie elementów zabawy. Beata Brzozowska będzie się także opiekowała grupą marketingowo-dziennikarską, która zajmie się tworzeniem warsztatowego bloga. – Na pewno nie będzie nudno! – zapewnili dziś organizatorzy nieco onieśmieloną młodzież. Ponieważ warsztaty „Lato w teatrze” otwierają bowiem najbardziej nieśmiałych, trema i napięcie stopniowo zaczęło zanikać. I już niebawem grupa 25 osób będzie stanowiła zgrany zespół.
Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.