Wtorek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 9486
Zalogowanych: 78
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Wycieczka na Dzikowiec Wielki

Wtorek, 8 kwietnia 2025, 11:06
Aktualizacja: 11:09
Autor: Krzysztof Tęcza
Dolny Śląsk: Wycieczka na Dzikowiec Wielki
Fot. Krzysztof Tęcza
Wszystko wskazywało na to, że uczestnicy 7. wycieczki Rajdu na Raty, 6 kwietnia 2025 roku odbędą spokojną i przyjemną wycieczkę po Górach Kamiennych. Jak się okazało wycieczka była przyjemna, ale niekoniecznie spokojna.

Po ładnym poranku pogoda zrobiła nam psikusa. Nie tyko, że zaczął prószyć śnieg, ale momentami wiatr wiał tak mocno iż śmiało można powiedzieć że załapaliśmy się na prawdziwą wichurę.

Nic to jednak, nasi turyści to ludzie zaprawieni w wędrówkach odbywanych w różnych warunkach klimatycznych, więc dali radę pokonać te niedogodności.

Tym razem zaprosiłem wędrowców na spacer w Paśmie Dzikowca w Górach Kamiennych. Werówkę rozpoczęliśmy od stacji kolejowej Boguszów Gorce Wschód. Pierwsze kilometry były poświęcone na rozruszanie mięśni. Dlatego nie spieszyliśmy się zbytnio. Mimo to bardzo szybko dotarliśmy do leśniczówki Glinik w Nadleśnictwie Wałbrzych. To w drodze do niej mogliśmy poświecić chwilę by wspomnieć górników upamiętnionych tablicą z napisem: „W hołdzie górnikom, którzy pracowali i tym którzy zginęli w wypadkach na polu Barbara w latach 1829-1994”.

To również tutaj mogliśmy na własne oczy przekonać się ile pracy trzeba włożyć by osiągnąć optymalny efekt jeśli chodzi o gospodarkę wodną. Dzięki pracom zrealizowanym w ramach projektu Małej Retencji Górskiej polegającym na uregulowaniu cieków wodnych poprawiono gospodarowanie zasobami wodnymi w tym rejonie.

Wykonano tu trzy zbiorniki zatrzymujące wodę ale dające także możliwość jej czerpania podczas akcji gaśniczych podczas pożarów lasu. Dzięki temu zaobserwowano pojawienie się w większej ilości do tej pory rzadkich gatunków roślin czy zwierząt korzystających z zasobów wodnych. Wykonano tu także piękny most o drewnianej konstrukcji po którym przechodzimy idąc szlakiem turystycznym.

Wędrując pięknym lasem szybko dotarliśmy do stacji kolejowej Boguszów Gorce Dzikowiec a następnie do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Dzikowiec” w Boguszowie Gorcach. Ten powstały w 1986 roku obiekt przechodził różne koleje losu. Początkowo gdy opiekowały się nim wałbrzyskie kopalnie wszystko działało bez zarzutów. Niestety gdy kopalnie wygaszano ośrodek z braku funduszy także zaczął marnieć. Dzisiaj ponownie można z niego korzystać, oczywiście poza terminami takimi jak podczas naszej wycieczki kiedy to wyciąg był unieruchomiony z powodu przeprowadzania przeglądu technicznego.

Dla nas oczywiście nie było to problemem. Wszak jesteśmy turystami pieszymi i podejście nawet tak eksponowane nie mogło nas zniechęcić do dalszej wędrówki. Tym bardziej, że naszym głównym dzisiaj celem była uruchomiona 15 lutego 2025 roku nowa wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim. Zatem nic nas nie mogło powstrzymać. Trochę zasapani dotarliśmy do starej drewnianej wieży na którą prowadzi ponad 250 schodów. Już ten widok zrekompensował nasz wysiłek. A przecież to dopiero przedsmak tego co nas jeszcze czekało.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej pnąc się na wysokość 836 metrów n.p.m. Nowa wieża usytuowana na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich to niezwykła konstrukcja. Wzniesiono ją w formie odwróconego lejka, a na położoną na wysokości 32,5 metra platformę widokową poprowadzono ścieżkę z drewnianych kładek. Myliłby się jednak ten kto myśli, że wejście na wieżę to łatwizna. Niestety nie. Aby dotrzeć na górę trzeba zrobić ponad 700 kroków. Idąc tak pod górę po pewnym czasie zaczynamy odczuwać zmęczenie a gdy spojrzymy w dół czy do góry zobaczymy, że przed nami wciąż mamy jeszcze sporo pięter.

Akurat gdy wchodziliśmy na wieżę spotkała nas niespodzianka. Nastąpiło załamanie pogody. Zaczął sypać śnieg i wiać wiatr, którego porywy były tak mocne, że momentami musieliśmy mocno trzymać się barierek by nas nie zwiało. Zrobiło się bardzo zimno. Nie powstrzymało to nas jednak przed wejściem na platformę i rozkoszowaniem się widokami na sąsiednie pasma górskie. Trzeba przyznać, że widoki były przednie. Dojrzeliśmy wieżę widokowa na Trójgarbie, maszty na Chełmcu, ba było widać nawet Karkonosze ze Śnieżką.

Tym razem ze względu na załamanie pogody darowaliśmy sobie odpoczynek przy ognisku i spokojnie powędrowaliśmy przez Mały Dzikowiec do stacji kolejowej Boguszów Gorce, z której odjechaliśmy pociągiem do jeleniej Góry.

Dla poprawności dodam jeszcze, że dzisiejsza wycieczka odbyła się w ramach organizowanego przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, od 55 lat, Rajdu na Raty. Impreza jest dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Powiat Karkonoski oraz miasto Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

27
82%
Cieszy
3
9%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
49
Tak
67%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
22%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Znowu stłuczka obok sądu
 
Inne wydarzenia
To zdecydowanie bieg jedyny w swoim rodzaju [WYNIKI]
 
Piłka nożna
W starciu dwóch Orłów lepszy ten niebieski
 
Koszykówka
"Jestem dumny, drużyna zostawiła kawał zdrowia"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group