Środa, 25 grudnia
Imieniny: Anastazji, Eugenii
Czytających: 13965
Zalogowanych: 35
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wygłosili ważne mowy na konkursie w Norwidzie

Niedziela, 16 lutego 2014, 8:25
Aktualizacja: 8:30
Autor: Mea
Jelenia Góra: Wygłosili ważne mowy na konkursie w Norwidzie
Fot. Archiwum Szkoły
Problem otyłości dzieci, fenomen Stanisława Barei, sytuacja introwertyków w dzisiejszym świecie, wady i zalety Internetu, stereotypowe podejście do polskich kibiców, wizja współczesnych polskich mass–mediów – to część tematów poruszanych przez uczniów II LO, którzy wzięli udział w „Konkursie mów”. Spotkanie odbyło się już po raz trzeci w bibliotece szkolnej.

Inicjatorkami konkursu są: bibliotekarka Anna Koziara i polonistka Halina Lejczak. Pomysł zrodził się z rozmów z uczniami, którzy prosili o pomoc w wyszukiwaniu materiałów do matury ustnej z języka polskiego.

- Okazało się, że formuła egzaminu, wbrew pozorom, jest dla uczniów bardzo stresująca. Mówili o braku możliwości sprawdzenia się w mowie, publicznym wystąpieniu itp. Konkurs jest organizowany między innymi po to, by sprostać oczekiwaniom "Nowej podstawy programowej" z języka polskiego, w której położono duży nacisk na praktyczną umiejętność wygłaszania przez uczniów przemówień, stosowania rzeczowej argumentacji i uczciwej perswazji - podkreślała Halina Lejczak.

Na ten ostatni aspekt zwróciła uwagę dyrektor II LO Iwona Kumek prosząc uczniów, by informacje podane w mowie były zgodne z prawdą, aby nie atakowały personalnie osób, prezentowały odpowiednią formę i słownictwo.

- Patronem konkursu jest Piotr Skarga. Rocznica jego urodzin przypada na 2. lutego, dlatego konkurs jest organizowany właśnie na początku lutego – dodała Halina Lejczak.

- Każda epoka miała swoje szkoły retoryki i tak np. szkoła grecka zwracała uwagę na postawę etyczną mówcy, rzymska uznawała retorykę za ważną naukę w wychowaniu młodzieży, naukę o kierowaniu duszami ludzkimi. Zwróciła uwagę na podstawowe zasady wygłaszania mowy tj. stosowność, dykcję, poprawną wymowę, ton głosu, tempo mówienia, stosowanie pauz, bądź ich unikanie, postawę ciała naturalną i niewymuszoną – przypomniała Halina Lejczak.

Spośród 17. uczestników komisja składająca się z nauczycieli i uczniów wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyli ex aequo: Sebastian Gramsz z klasy 3 A, którego tematem była koncepcja ewolucyjna oraz Maciej Rajewski z klasy 1 C z, który wybrał współczesne pojmowanie patriotyzmu.

Miejsce drugie zajęli: Patrycja Gębczyńska z klasy 3 A, mówiąca o wegetarianizmie, Dawid Bieniecki z klasy 1 C wygłaszający mowę o różnicach miedzy nudą a wypoczynkiem oraz Patrycja Miziołek z klasy 2 F, przedstawiająca problem braku dojrzałości współczesnej młodzieży.

Miejsce trzecie wywalczyli: Sebastian Pikur z klasy 1 E, który wygłosił mowę polityczną oraz Natalia Kubala z klasy 2 F za mowę o sytuacji introwertyków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
641
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group