– Rozmawialiśmy i o gospodarce, to znaczy inwestycjach z udziałem kapitału niemieckiego, i o kulturze, w tym szczególnie sprawach Muzeum Miejskiego Domu G. Hauptmanna w Jagniątkowie – powiedział M. Zawiła.
Wbrew potocznym wyobrażeniom obie te sprawy są ze sobą ściśle związane, bo Niemcy chętniej angażują się we wsparcie, jeśli chodzi o sprawy kultury. A okazją będzie nadchodzący rok podwójnego jubileuszu: – 150. rocznica urodzin pisarza i setna rocznica przyznania G. Hauptmannowi literackiej nagrody Nobla. I dla Jeleniej Góry, i dla Niemiec jest to szansa, by zwrócić uwagę na tego autora i jego literacką oraz dramatyczną twórczość, która już w roku 1913 stała się także kanwą scenariusza do filmów fabularnych. (powstał wówczas film „Atlantyda”).
- Konsul G. Zeitz przyjął moją sugestię, by zorganizować międzynarodowe seminarium poświęcone twórczości G. Hauptmanna, ale być może uda się poszerzyć jego tematykę także i o inne wątki kultury i sztuki na pograniczu Polski i Niemiec. Jagniątków na pewien czas stałby się wówczas miejscem szczególnym dla ludzi twórczych w Europie, co przyczyni się także do promocji całej Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej w kręgach ludzi sztuki – powiedział M. Zawiła.