To spora kamienica mieszczańska wzniesiona w latach 1912 - 1914 o ciekawej historii związanej głównie z jedną z najpopularniejszych w przedwojennym mieście kawiarni i cukierni urządzonej na parterze budynku. Kaffee Hindenburg nazwana tak na cześć Paula von Hindenburga, bohatera I Wojny Światowej i prezydenta republiki weimarskiej, miała przestronne wnętrza i reklamowała się jako lokal rodzinny. Atrakcją był ogród zimowy zbudowany od strony podwórka. Działała tam także piekarnia. W 1923 roku Kaffee Hindenburg wzbogaciło się o scenę przeznaczoną dla kabaretów.
Jak wspomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego, najpierw koncesję na prowadzenie lokalu otrzymał Adolf Hanusa, właściciel podobnych przybytków przy ulicy Długiej i Bankowej. Kawiarnią zarządzali także posiadacz kamienicy Erich Tielsch, Hermann Kroll i Paul Zimmer, który prowadził jednocześnie restaurację w Hotelu Hohenzollern.
Kawiarnia “zakończyła żywot” w 1924 roku, najpewniej wskutek zapaści gospodarczej Niemiec. W jej wnętrzach urządziła się Powiatowa Kasa Chorych dla Powiatu Jeleniogórskiego. Działała tam też przychodnia przeciwgruźlicza. Po 1945 roku swoje miejsce znalazła tam na długie lata Spółdzielnia Odzieżowa “Włókno”. Dziś w budynku swoją siedzibę ma, między innymi, Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych “Kolejarz”, a o bogatej przeszłości tego budynku mało kto wie.