Prezentowana ekspozycja to w znacznej mierze pamiątki po wybitnym polskim poecie z prywatnego zbioru bratanicy jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku - Elżbiety Staff-Zielińskiej. Na wystawie można więc zobaczyć dotychczas zupełnie nieznane szerszemu odbiorcy: unikalne pamiątki, zdjęcia, wycinki prasowe, przetłumaczone i opatrzone obszernym wstępem książki (często w wydaniach bibliofilskich), dokumenty, przedmioty codziennego użytku, a nawet rękopisy wierszy. I choć Elżbieta Staff-Zielińska jest blisko spokrewniona z Leopoldem Staffem, nie tworzy wierszy, lecz często czyta jego poezję. Niewiele jednak może o swoim stryju opowiedzieć, bo kiedy zmarł - miała zaledwie osiem lat. Pamięta go jako niezwykle łagodnego człowieka z brodą, a najbardziej lubi jego wiersz “O szyby deszcz dzwoni”.
Leopold Staff jest drugą – po Marii Konopnickiej – postacią prezentowaną w cyklu wystawienniczym, poświęconym wybitnym polskim twórcom i znakomitym tłumaczom dzieł Gerharta Hauptmanna na język polski. Na wystawie o Leopoldzie Staffie znaleźć można unikalne pamiątki, zdjęcia, dokumenty i rodzinne wspomnienia po poecie. A dzięki prezentowanym na wystawie eksponatom, a także dostępnym materiałom możemy przybliżyć postać Staffa, nie tylko jako wybitnego poety, ale również jako tłumacza, dramatopisarza i eseisty - opowiada kurator wystawy Katarzyna Tembecka.
Podsumowano także konkurs plastyczny na ilustrację do utworu Leopolda Staffa “Deszcz jesienny”, który odbywał się w Muzeum Miejskim - Domu Gerharta Hauptmanna i wręczono ich laureatom nagrody. W konkursie staffowskim zwyciężył drugoklasista z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza – Adam Góźdź.
Wystawę pt. “Polscy tłumacze Gerharta Hauptmanna - Leopold Staff” można zwiedzać w pokoju “obserwatorium” do 2 lutego 2020 roku. Potem planowana jest kolejna wystawa o innym polskim tłumaczu Gerharta Hauptmanna – Janie Kasprowiczu.