Po wyprawie z 2021 roku pozostały nam już tylko Indie, aby dotrzeć do Nepalu. W 2024 podróż jest ostatecznie kontynuowana polskim pojazdem Jelcz - takim samym, jakiego używali himalaiści podczas Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.
Uczestnicy
W skład ekipy wyprawowej wchodzą: Maciej Pietrowicz (założyciel Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników), Arkadiusz Peryga (kierowca i mechanik), Ryszard Włoszczowski (uczestnik wyprawy na Annapurnę Płd. w 1979r), Bogdan Dejnarowicz (uczestnik wyprawy na Annapurnę Płd. w 1979r), Darek Załuski (himalaista, reżyser i scenarzysta) oraz Bartosz Krala (podróżnik oraz kierowca rajdowy).
Ekspedycja ma na celu upamiętnienie trzech wspinaczy, którzy zginęli na Annapurnie Płd. 45 lat temu. W wyprawie uczestniczy dwóch himalaistów z 1979 r., którzy po 45 latach wyruszają na spotkanie ze „swoją” górą. Na trasie będzie prezentowana wystawa obrazów
upamiętniająca historię wspinaczy, którzy przed laty zdobywali najwyższe szczyty świata.
Trasa 2024
Trasa wyprawy rozpocznie się drogą morską z Gdyni do Bombaju i przebiegać będzie przez całe Indie do Pokhary w Nepalu. Uczestnicy odwiedzą między innymi Ambasadę RP w New Delhi (patronat projektu). Ponieważ celem jest promocja polskich korzeni na cały świat, zaplanowane zostało wydarzenie, na wzór tego, które zorganizowaliśmy w 2021 w placówce RP w Iranie oraz w ambasadzie RP w Ankarze.
- Wyprawa w najwyższe góry świata przez Indie do Nepalu, pojazdem Jelcz, którym w latach 70. i 80–tych podróżowali polscy himalaiści, będzie niezwykłą przygodą. Kulminacyjnym momentem będzie dotarcie do opuszczonej w 1979 roku bazy pod Annapurną Południową, gdzie zostanie złożony hołd przy tabliczce pamiątkowej – mówi Maciej Pietrowicz.
Ta wyprawa to hołd dla przeszłości i wyraz szacunku dla tych, którzy przed laty zdobywali najwyższe szczyty świata, przynosząc chlubę naszemu krajowi.
- Jesteśmy dumni, że możemy przypominać światu o polskich bohaterach himalaizmu - mówią uczestnicy wyprawy.
Z perspektywy pomocy humanitarnej organizatorzy współpracują na miejscu z zaprzyjaźnioną fundacją i mają w planie wspomóc przytułek, w którym byli już w 2019 r.
Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do śledzenia wyprawy w mediach społecznościowych. Wszelkie informacje o projekcie będą aktualizowane na profilu "Śladami uczestników" na Facebook'u oraz wkrótce także na stronie internetowej projektu www.jelczemwhimalaje.pl.