Na realizacje pomysłu przyznano 4.625,00 euro, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczypospolita Polska 2007-2013.
W ramach projektu była już wędrówka z nurtem rzeki Bóbr. – Na tę wyprawę zaprosiliśmy również partnerów z niemieckiej gminy Virkirchen i wzięło w niej uział 16 osób, z Czech przyjechało 40 osób. Łączna liczba wędrowców wraz z uczestnikami z naszego regionu wyniosła 120 – informuje Bożena Matuszewska.
Rzeka Bóbr wypływa z Zaclerskiego Grzbietu – Bobrowego Stoku w miejscowości Bobr w Czechach. W okolicach Lubawki przekracza granicę państwa i wpływa do najwyżej położonego jeziora Bukówka. Jest to największy lewobrzeżny dopływ Odry o długości 272 km, z czego 270 km znajduje się po stronie polskiej. Najbardziej malowniczym odcinkiem Bobru jest przełom rzeki w Borowym Jarze w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru i właśnie na tym fragmencie biegu rzeki została zaplanowana trasa wędrówki.
- Rozpoczęliśmy ją w Jeleniej Górze na Placu Ratuszowym przy fontannie Neptuna. Po obejrzeniu starówki udaliśmy się na Wzgórze Krzywoustego, gdzie zwiedziliśmy wieżę widokową. Odwiedziliśmy cudowne źródełko. Kierując się nurtem rzeki doszliśmy do schroniska Perła Zachodu przy zaporowym Jeziorze Modre. Następnie zwiedziliśmy elektrownię wodną Bobrowice I, gdzie zobaczyliśmy jak powstaje „biała energia”. Wędrówka zakończyła się przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie, gdzie sołtys Marian Tyka przygotował dla nas ognisko z kiełbaskami. Tam odbyła się prezentacja euroregionalnych piosenek turystycznych, które śpiewali m.in. uczniowie szkoły w Czernicy – opowiada Bożena Matuszewska.
W ramach projektu „Z nurtem rzeki Bóbr” zostanie również wydany Kalendarz Gmin Partnerskich na 2014 rok, zorganizowany zostanie występ dzieci szkolnych i wspólne śpiewanie kolęd oraz pastorałek w Pasekach nad Jizerou i Bozkovie oraz spotkanie przedstawicieli Gmin Partnerskich na nartach biegowych w Pasekach nad Jizerou.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.