Happening, którego celem była popularyzacja barw narodowych w przypadającym 2 maja Święcie Flagi Państwowej, odbył się w południe na placu Ratuszowym. Przybyli głównie członkowie stowarzyszenia Wspólne Miasto oraz przedszkolne dzieci. Każdy dostał białą lub czerwoną karteczkę, z których miał powstać żywy obraz biało-czerwonej. Efekt był, ale raczej skromny.
Zdaniem historyków Polacy nie są przyzwyczajenia do wywieszania flag i manifestowania w ten sposób uczuć patriotycznych. W opinii Marcina Zawiły szczególna sposobność to właśnie Święto Konstytucji 3 Maja. Tymczasem rodacy wciąż flagę bardziej kojarzą z 1 maja i występami polskich sportowców niż ważnym symbolem heraldycznym.
Miało to zmienić Święto Flagi Państwowej, ale – jak widać – nie do końca cokolwiek zmieniło.
Mieszkańcy zapytani przez nas o powód takiego stanu rzeczy w większości odpowiadają, że winna jest formuła obchodzenia święta majowej konstytucji.
– Przecież nie musi być to takie drętwe i nadęte. Gdyby było tak, jak Amerykanie świętują Dzień Niepodległości, na pewno ludzie chętniej braliby udział i wieszali flagi – twierdzi Mariusz Napieralski. – Powinny być jakieś tańce, koncerty, pokazy sztucznych ogni, a nie tak smutasowato – podkreśla Paweł, student Kolegium Karkonoskiego. – Wszystko jak na szkolnej akademii. To naprawdę nie jest atrakcyjne. Ludzie wolą wyjechać za miasto niż świętować w tak nudny sposób – dodał.
Niewiele wskazuje, że w tym roku będzie inaczej. Obchody Święta Rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w czwartek na placu Ratuszowym o godz. 11. 40. Zagra orkiestra dęta Filharmonii Dolnośląskiej. Będzie też pokaz musztry paradnej, przemówienie przewodniczącego rady miasta oraz przejście ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawione zostanie o godz. 13 uroczyste nabożeństwo za Ojczyznę.
<b> Monako, czy Indonezja? </b>
Ciekawy obrazek można zobaczyć przy ulicy Cervi w uzdrowisku Cieplice. Administrator jednej z kamienic pomylił strony flagi i zamiast biało-czerwoną, przechodnie oglądają czerwono-białą. Różnica niewielka, ale istotna: to barwy narodowe nie Polski, ale Indonezji lub Monako. Pomieszanie barw narodowych symboli jest niezgodne z ustawą o dochowaniu szczególnego dla nich szacunku...