Niedziela, 12 stycznia
Imieniny: Arkadiusza, Rajmunda
Czytających: 13623
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 12 stycznia

Niedziela, 12 stycznia 2025, 12:42
Aktualizacja: 12:43
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 12 stycznia
Panie bibliotekarki i Panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Czeski Raj. Jaroslav Rudiš

Kilkunastu mężczyzn w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami regularnie spotyka się w saunie. Najstarsi z nich pamiętają czasy, kiedy wspólnie ją budowali. W saunie dzielą się swoimi przeżyciami, ich świat jest groteskowy, uciekają w przeszłość. W saunie nie tylko oczyszczają swoje ciało, przede wszystkim oczyszczają swoje głowy z toksyn.

Powieść Rudiša jak zwykle jest soczewką, w której skupiają się problemy współczesnych ludzi, towarzyszą im strach przed życiem, ucieczka w nicość, reżyserowanie swojego życia, idealizowanie tego co już było. Sauna staje się ich symbolicznym rajem, tu czują się bezpiecznie, od świata dzielą ich ściany.

Gdzieś z zewnątrz dobiegają kobiece śmiechy. Język narracji i budowa fabuły zbliżają najnowszą powieść Rudiša do dramatu. Jesień, zima, wiosna, lato i znów jesień to jak kolejne akty, aktorzy wchodzą na scenę kameralnie, są tylko oni, ich słowa i my. Za ścianą? Co jest za ścianą? Może koniec świata, którego zagadani panowie nie zauważyli?

Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej i w bibliotece klubu Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia, dostępnej w Wypożyczalni.

Zapraszamy na spotkanie z autorem, które odbędzie się 27 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00 w Książnicy Karkonoskiej, w sali konferencyjnej przy ul. Bankowej 27.

(JJ)

Sudecka opowieść. Jacek Szembel

Działo się to w czasach, w których ziemia nie znała jeszcze śladów człowieka, a góry wciąż formowały swoje pasma, szukając upragnionego miejsca na ziemi. Mogły się przemieszczać — i to było niezwykłe. Najpiękniejsze jednak było to, że kiedy tak zmieniały swoje oblicza i wędrowały, miały też możliwość poznawać się nawzajem, a czasem nawet poznać „miłość swego życia”…

Tak też się stało z dwoma Górami, które obdarowały siebie miłością tak czystą, jak śniegi, które je obsypywały; miłością tak bezgraniczną, jak niebo nad ich wierzchołkami; miłością tak czułą, że potrzebowały nadać sobie imiona. On nazwał ją Śnieżką, Śnieżka zaś — Śnieżnikiem jego nazwała.

Cieszyli się swoją spełnioną miłością – do czasu, kiedy pojawił się ktoś, komu to wielkie uczucie bardzo przeszkadzało – Pradziad! Pradziad — ze swoją zazdrością, poczuciem niespełnienia i samotności — odmienił bieg tej historii. Czy jednak tego naprawdę chciał? [...]

Kiedy zajrzymy do jakiejkolwiek publikacji poświęconej Sudetom, dowiemy się, iż dwa najwyższe szczyty gór: Śnieżkę w Karkonoszach oraz Śnieżnik w Masywie Śnieżnika rozdziela ponad sto kilometrów. Jeśli chodzi o pieszą trasę dla wędrowca — dokładnie 132 kilometry. Przy pięknej pogodzie, stojąc na jednym ze szczytów, możemy obserwować ten drugi — w całej jego krasie!

To spora odległość dla człowieka, ale czy dla gór?

Książka dostępna w Dziale Regionalnym Książnicy Karkonoskiej.

(gaj)

Świat bez bohaterów – Pozaświatowcy. Tom 1. Brandon Mull (powieść 14+, fantastyka )

Wyobraź sobie, że w nietypowy sposób udaje ci się przedostać do innego, bliższego średniowieczu i wypełnionemu magicznymi rasami świata. Nie znasz jego historii, panujących tu zasad, systemu politycznego, sposobu wymiany handlowej, za to mówisz w tym samym języku, co tubylcy.

Twoim sojusznikiem jest dziewczyna z twojej rzeczywistości, Ślepy Król i… Właśnie, w Lyrianie nie do końca wiadomo, komu można ufać i w czyje słowa wierzyć. Na domiar złego przez swoją ciekawość zostajesz wplątany w zadanie odszukania sylab Słowa, które ma zniszczyć panującego w Lyrianie tyrana i okrutnika Maldora. Cesarz-czarnoksiężnik widzi i słyszy znacznie więcej niż zwykły śmiertelnik, a jego wpływy sięgają najdalszych granic kontynentu. W taką właśnie historię wplątał się nastoletni Jason Walker.

Nie każdy wie, że autor popularnego wśród młodzieży „Baśnioboru” napisał również trylogię „Pozaświatowcy”. Pierwszy tom – „Świat bez bohaterów”, przenosi nas początkowo do Ameryki, by na kolejnych kartach ukazać nam zupełnie fantazyjny świat, w tajemniczy sposób powiązany z naszym.

Poza ciekawą botaniką, magicznie utworzonymi rasami, interesującą Skarbnica Wiedzy wraz z jej depozytariuszem, dawnym konfliktem czarnoksiężników, w Lyrianie znajdzie się też wiele przemocy, intryg, szpiegostwa, desperackich aktów, okrucieństwa, zdrad, tortur, przemyślnych pułapek i zasadzek.

Choć w tekście znajdziemy odniesienia do bohaterstwa, wybierania i ochrony dobra, to całość tej opowieści jest dość mroczna i przygnębiająca, raczej odbierająca nadzieję niż ją niosąca, a przez to „Świat bez bohaterów” nie nadaje się dla zbyt młodych czytelników.

Mocny początek książki zmienia się w umiarkowanie interesującą historię, by później podsycić naszą ciekawość kolejnymi poszukiwaniami w nietypowych, chronionych przez magię miejscach, w których ukryta jest potrzebna naszym bohaterom wiedza, na końcu autor wiedzie nas do dość niespodziewanego finału i końca otwierającego nowy rozdział przygody.

To sprawiło, że przy pierwszych wątkach tekst czytało się dosyć ciężko i dopiero od jedenastego rozdziału historia nabrała takiej dynamiki, by czytelnik naprawdę mógł zatopić się w świecie Lyrianu.

pomysły z Wieczną Ucztą, Białym Jeziorem i rasą rozsadników. Ciężko było mi jednak wzbudzić sympatię do któregokolwiek z bohaterów tej książki, za wyjątkiem wojowniczego Jashera – wygnańca, który dla pomszczenia brata nie bał się nawet odseparowania od własnego plemienia. Jasher od razu przywodził mi na myśl granego przez Jansona Momoa Mistrza Miecza Duncana Idaho z pierwszej części nowej filmowej „Diuny”.

Co do oprawy graficznej, to najładniejsze są charakterystyczne dla książek tego autora czcionki. Sama ilustracja do mnie nie przemawia, choć z miejsca sugeruje młodzieżową powieść fantastyczną, czyli spełnia swój cel. Za to okładka księgi drugiej to wymowna artystyczna koncepcja pełna dynamiki i intrygująca poprzez ukazanie na niej trzymającego miecz Ślepego Króla – warto zerknąć.

„Świat bez bohaterów” to dobrze napisana powieść, z wieloma przemyślnie obmyślonymi wątkami i kilkoma nietypowymi fantazjami. Czytelnik znajdzie tam sporo przygody, trochę humoru i cały wachlarz mechanizmów stosowanych przez najbardziej wynaturzonych tyranów oraz manipulatorów. Momentami brakowało mi bardziej żywych emocji w zachowaniu i wypowiedziach postaci, co odbijało się na wiarygodności odbioru, niemniej dla Was to wciąż może być ta właściwa, wciągająca na kilka wieczorów lektura.

Całość trylogii znaleźć można na półkach z literaturą fantastyczną, na III piętrze Książnicy, w BDM.

mkc

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia?

Oddanych
głosów
880
Poniedziałek
13%
Wtorek
3%
Środa
5%
Czwartek
6%
Piątek
39%
Sobota
25%
Niedziela
9%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
 
Piłka ręczna
"Witaminki" walczą u siebie zaciekle z Żorami
 
Aktualności
Szubienice na Straconce – tu można usłyszeć jęki skazanych
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group