Sobota, 16 listopada
Imieniny: Gertrudy, Marii
Czytających: 8481
Zalogowanych: 58
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 16 listopada

Sobota, 16 listopada 2024, 17:49
Aktualizacja: 17:50
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 16 listopada
Panie bibliotekarki i Panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Gombrowicz. Ja, geniusz. Tom 2. Klementyna Suchanow

W pierwszym tomie Witolda Gombrowicza zostawiliśmy w Argentynie. Koniec wojny i nowa sytuacja międzynarodowa zmuszały do deklaracji i podjęcia decyzji, która skutkowała już na resztę życia. Gombrowicz ją podjął. Nikomu nieznany pisarz z Polski, z dorobkiem w postaci „Ferdydurke”, o której świat nie słyszał i jeszcze długo nie usłyszy, bo tłumaczenia nie są nawet w niczyich planach, bez środków do życia, bez konkretnego zawodu wybiera Buenos Aires.

Czy było mu trudno? Nawet nie wyobrażałam sobie, że aż tak. I nie zdawałam sobie sprawy, że ten nadwrażliwy, kapryśny, hipochondryczny, irytujący nieustannie otoczenie mężczyzna miał w sobie tyle siły. Chyba sprzyjała mu Ameryka Południowa, w każdym razie musiał się tam dobrze czuć. Tętniące życiem ulice, zadymione kawiarnie, ferwor dyskusji, ekspansywna młodość rekompensowały niedostatek. Ale w końcu i tak trzeba było podjąć pierwszą (i jedyną) pracę etatową.

Witold Gombrowicz i urzędnik bankowy to nie było dobre połączenie. Na szczęście dla niego pod Paryżem w Maisons Laffitte działał już Jerzy Giedroyc i „Kultura”, a wśród współpracowników znalazł się wielki admirator jego talentu Kot Jeleński. Udaje się ściągnąć Gombrowicza do Europy, a jako taką stabilizację osiąga w Vence przy boku Rity Labrosse. Nigdy nie wrócił już do Argentyny, nie dojechał do Polski. Ta ostatnia pozostała we wspomnieniach, listach, odwiedzinach znajomych, przede wszystkim w języku.

Życie w skrócie, ale nie dajmy się zwieść tej enigmatyczności. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Postać Gombrowicza jawi się dzięki niej w zupełnie w innym świetle. Piekielnie inteligentny człowiek o nieprzebranym wewnętrznym bogactwie, z wyrafinowanym, nieomylnym gustem, sprecyzowanymi, jasnymi poglądami, oczytany, czerpiący pełnymi garściami ze świata muzyki; pisarz znający swoją wartość, mający pełną świadomość tego, co chce się przekazać. Rozmowy z nim musiały być pasjonujące.

Jeżeli celem biografii ma być między innymi zachęcenie do sięgnięcia po dzieło, to przynajmniej w moim przypadku tak to podziałało. Mam ogromną ochotę przeczytać wszystko jeszcze raz, bo z tą wiedzą od Klementyny Suchanow będzie to zupełnie inna, odkrywcza lektura. Jej fascynacja i osobą, i dziełem jest absolutnie zaraźliwa.

Mocno polecam oba tomy - dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

(KH)

Kłamstwo. Care Santos (thriller, dramat 14+)

Z pozoru historia o internetowej znajomości, w rzeczywistości poruszający, młodzieńczy dramat, który zahacza o okrutną zbrodnię. Miłość może być czasami sporą zawadą w drodze do marzeń. Wzorowa uczennica Xenia spotyka w sieci kogoś, kto całkowicie odrywa jej myśli od nauki i medycznych planów na przyszłość.

Kontrolowana przez zatroskaną mamę jedynaczka, wyrywa się ku wolności, by nieświadomie zrealizować ponure obawy swojej matki. Przynamniej taki scenariusz widzimy w pierwszych rozdziałach tej książki, ale historia okazuje się znacznie bardziej skomplikowana. W tle pobrzmiewa zagadka zbrodni z przeszłości, w której właśnie kłamstwo odgrywa najistotniejszą rolę.

Podział książki na trzy części nawiązuje do „Buszującego w zbożu”: I – Salinger (nazwisko autora „Buszującego…”), II – Holden (imię głównego bohatera tej lektury), III – Kaczki zimą (jeden z wątków w fabule, nad którym zastanawia się główny bohater). Motywy te są świetnie wkomponowane, jeśli więc ktoś przeczyta wspomniany tytuł, a później „Kłamstwo” zrozumie dodatkowe znaczenie niektórych opisów w wypowiedzi Rica.

Okładka przedstawia siedzącego na deskorolce nastolatka w bardzo dramatycznej pozie, z zasłoniętą twarzą, co właściwie oddaje klimat większości fabuły. W tekście jest również nadzieja, która zdecydowanie zmienia nasze nastawienie do jednego z głównych bohaterów, bo przecież to jego historia i wyznanie są tu kluczowe.

Autorka sama deklaruje, że nie chce nikogo wychowywać poprzez swoje teksty, chce raczej „wzruszyć” młodzież, może zachęcić do refleksji. Myślę, że w przypadku „Kłamstwa” w pełni wywiązała się z tej obietnicy. Choć powieść jest fikcją, to zawiera odniesienia do prawdziwych miejsc czy wydarzeń. Care Santos sięgnęła po pomoc kilku specjalistów, którzy przybliżyli jej prawno-formalne tło zdarzeń, a to sprawiło, że fabuła wygląda wiarygodnie, a przez to jest bardziej przejmująca.

Książkę bardzo polecam, choć trudna tematem, jest napisana przystępnie i wciągająco. Na długo pozostanie mi w pamięci. Można ją znaleźć na półce w dziale powieści, w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej Ksiażnicy Karkonoskiej.

mkc

Baśń o zaczytanym niedźwiedziu i o króliku, który spadł z nieba. Przemysław Wechterowicz, Gabriela Cichowska

Czytanie jest niezwykłą przyjemnością i przygodą, wie o tym niedźwiedź, w futrze uszytym na miarę, mieszkaniec pewnego lasu. Niedźwiedź ma dobre serce i chce się swoją umiejętnością podzielić z innymi, niestety nikogo jego czytanie nie interesuje. Szkoda, bo ma tyle pięknych historii do opowiedzenia, jak ta o Ricie, która znajduje włóczkowego pieska, którego ktoś wyrzucił na śmietnik. Rita trafia do Krainy Porzuconych Zabawek, wiecie jak tam jest?

Książka Wechterowicza jest czuła, delikatna, liryczna, opowiada o potrzebie przyjaźni, o potrzebie dzielenia się dobrem, o tym, jak wspaniałym darem jest umiejętność czytania. Jest to lektura dla całej rodziny, pokazująca nie tylko wesołe i cukierkowe strony życia. Nauczy dzieci, że porażka jest nauczką, a upór i konsekwencja może kończyć się sukcesem. Zawsze jest przecież szansa i nadzieja, że zaczytany niedźwiedź spotka swojego królika, który uroni niejedną łzę podczas wspólnej lektury.

Gorąco polecamy znakomitą opowieść szkatułkową z pięknymi ilustracjami. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

(JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
1131
Tak
58%
Nie
26%
Nie ma to dla mnie znaczenia
16%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Kto kupi ratusz za 390 tys. zł?
 
Piłka nożna
Kontrowersja: Uderzył rywala pięścią w twarz, dla Komisji to za mało?
 
Turystyka
Tajemniczy weekend na Zamku Czocha
 
Aktualności
Wyciek gazu na Poznańskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group