Drugi etap remontu murów na Zamku Chojnik dobiegł końca. Prace zostały przeprowadzone w najstarszej i najwyżej położonej części zabytkowego obiektu. Remont przeprowadzono zgodnie z zaleceniami zawartymi w projekcie konstrukcyjno-budowlanym opracowanym przez zespół projektantów z biura CCI z Długołęki pod kierownictwem profesora Jerzego Jasieńki.
Wyczyszczono mury, przemurowano uszkodzone partie, naprawiono pęknięcia oraz wypełniono puste przestrzenie. Koszt tych prac wyniósł 417 tysięcy złotych. - 340 tysięcy złotych pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 31 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 30 tysięcy złotych od Miasta Jelenia Góra, a kilka tysięcy złotych to wkład własny PTTK. Przed remontem mury były w bardzo złej kondycji technicznej, groziły nawet zawaleniem. Dzięki przeprowadzeniu sporej części prac, zostały zabezpieczone więc jest już bezpiecznie – zapewnia Andrzej Mateusiak, wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”.
PTTK przygotowuje się do przeprowadzenia trzeciego, być może ostatniego etapu remontu murów Zamku Chojnik. Wszystko zależy od tego, czy uda się zebrać potrzebne na to 540 tysięcy złotych. - Złożyliśmy już wniosek do Miasta Jelenia Góra. Mamy zamiar zwrócić się o wsparcie do ministerstwa i urzędu marszałkowskiego. Jeśli w tym roku nie uda się zebrać całej sumy, remont trzeba będzie podzielić na dwa kolejne etapy – mówi A. Mateusiak. Remont ma rozpocząć się jeszcze przed wakacjami.
Oczywiście potrzeby na zamku Chojnik nie kończą się na murach, są o wiele większe. Przede wszystkim władze Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” chciałyby zrealizować doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków. Jednak w kontekście tego zadania rozmowy toczą się nie na poziomie tysięcy złotych, ale już milionów. Dokładnie dwóch milionów złotych.