To jedyna taka atrakcja w Polsce. Powstanie w niej ścieżka turystyczna dla zwiedzających, pokazująca jak tworzone są makiety. Docelowo pracować w niej będzie 20 modelarzy, a pracownia wyposażona będzie w nowoczesne urządzenia wspomagające ich pracę. Budowa Modelarni w Jeleniej Górze umożliwia scentralizowane wytwarzanie elementów wykorzystywanych w kolejnych wystawach i będzie podstawą skalowania wszystkich makiet Kolejkowa. Jest to kluczowe dla trwających już prac nad wystawą w Warszawie oraz nową ekspozycją w Gdańsku. To właśnie w sercu Karkonoszy będą powstawać znane w całej Polsce makiety kolejowe.
Modelarnia będzie dostępna zarówno dla turystów indywidualnych jak i grup - mówi manager modelarni Katarzyna Skibińska - Zając. - Będzie tam ścieżka turystyczna dla zwiedzających, która przybliży pracę modelarza. Od podstaw będzie można zapoznać się z rękodziełem, jak i techniką jaką używa się w modelarni. Ponadto będą warsztaty dla różnych grup wiekowych począwszy od przedszkolaka, aż do seniora. Ta ścieżka wciąż powstaje. Jej finałem będzie makieta Jeleniej Góry. Będzie Plac Ratuszowy i Ratusz, Brama Wojanowska, dworzec główny. Będzie to interesujące dla mieszkańców jak i dla turystów.Otwarcie już wkrótce bo po nowym roku.
Kolejkowo to sieć zaawansowanych, przedstawionych w nowoczesnej formie, wystaw makiet kolejowych, które są prawdziwym odwzorowaniem gwarnego miasta. Ruchome modele pociągów, samochodów, statków czy tramwajów sprawiają, że goście poczują się jakby obserwowali prawdziwe miasto z lotu ptaka. Zdobywca ważnych nagród i wyróżnień w branży turystycznej oraz biznesowej, m.in. Najlepszy produkt turystyczny 2021 według Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie na Kolejkowo składają się dwie wystawy makiet kolejowych, we Wrocławiu (w Sky Tower) i w Gliwicach, które rocznie odwiedza ponad 300 tysięcy gości.