Celem projektu, jak mówi Hubert Papaj Prezes KARR, jest wykorzystanie szans i możliwości wynikających ze zmian strukturalnych w obszarze transformacji energetycznej, które w założeniu mają prowadzić do ściślejszej współpracy na polsko-niemieckim pograniczu. Działania projektu mają na celu ułatwienie nawiązywania kontaktów biznesowych na pograniczu oraz informowanie o aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Jako innowacyjny element projektu planowany jest również transgraniczny hackathon.
Działania projektowe
W trakcie trwającego trzy lata projektu planowana jest realizacja Studium Zrównoważonego Rozwoju. Jest to badanie skupiające się na transgranicznych potrzebach w zakresie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej przedsiębiorstw w Saksonii i Polsce. Ponadto planowane są transgraniczne wydarzenia informacyjno-kooperacyjne, takie jak Wschodniosaksońskie Dni Budowy Maszyn (2 edycje), Forum Energetyczne, Konferencja Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Budownictwa Lekkiego (2 edycje) po stronie niemieckiej, oraz Polsko-Niemiecko-Czeskie Fora Kooperacji Firm (3 edycje) po stronie polskiej. Projekt zakłada również przeprowadzenie transgranicznego hackathonu, który stanowił będzie innowacyjne rozwiązanie służące do wspierania przedsiębiorczości i kreatywności na obszarze pogranicza polsko-saksońskiego.
12 stycznia 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu w Jeleniej Górze. To wydarzenie pozwoliło na skoordynowanie i określenia kluczowych kierunków wspólnych przedsięwzięć.
Wydarzenia planowane na 2024 rok w ramach projektu "Zielona Przyszłość Pogranicza"
Już teraz wiadomo, że Wschodniosaksońskie Dni Budowy Maszyn odbędą się w Bautzen w dniach 16-17 października. To unikalna okazja dla firm z sektora maszynowego do prezentacji swoich osiągnięć, nawiązania partnerskich relacji oraz wymiany wiedzy na temat najnowszych trendów w branży. To również doskonała szansa dla uczestników projektu "Zielona Przyszłość Pogranicza" na zaprezentowanie efektów swojej współpracy.
Kolejnym istotnym wydarzeniem będzie 31. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm, zaplanowane na 14 listopada w powiecie karkonoskim. To wydarzenie gospodarcze, które od trzydziestu lat przyczynia się do promowania współpracy między Polską, Niemcami i Czechami. Forum to doskonała okazja do nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat współpracy transgranicznej.
Podsumowując, "Zielona Przyszłość Pogranicza" to inicjatywa skierowana na efektywną współpracę między Polską a Saksonią w kontekście transformacji energetycznej. Projekt ten nie tylko stawia sobie za cel badanie i analizę potrzeb przedsiębiorstw, ale także promuje innowacyjne formy współpracy, takie jak hackathon, co z pewnością przyczyni się do zacieśnienia więzi między regionami oraz stworzenia trwałych, zrównoważonych rozwiązań. Szczegółowe informacje o działaniach projektu będą dostępne na stronach internetowych partnerów projektu.