Zajęcia będą miały charakter spotkań grupowych i indywidualnych z młodzieżą, spotkań z rodzicami, wsparcia nauczycieli w realizacji zadań wynikających z wewnątrzszkolnych programów doradztwa edukacyjno-zawodowego. Jednym z istotnych zadań będzie gromadzenie i udostępnianie informacji na temat oferty edukacyjnej jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych.
- Od 1. września w Gimnazjum nr 4 działa dwóch doradców zawodowych. Wcześniej działali w Centrum Kształcenia Ustawicznego, w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”. Postanowiliśmy jednak przenieść ich do gimnazjum, by byli bliżej uczniów, którzy będą wybierać szkołę ponadgimnazjalną. Ważny jest bowiem odpowiedni dobór kierunku kształcenia według indywidualnych preferencji ucznia. W ubiegłym roku szkolnym 10 proc. uczniów nie dokonała trafnego wyboru szkoły i zmieniała kierunki kształcenia lub nie kończyła pierwszego roku nauki, a tego chcemy uniknąć – mówiła Barbara Latosińska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra.
Zaprezentowano program edukacyjno-zawodowy dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz stronę www.edukacja@jeleniagora.pl, na której można znaleźć miedzy innymi informacje na temat oferty kształcenia zawodowego szkół ponadgimnazjalnych w Jeleniej Górze. Prowadzona i na bieżąco aktualizowana platforma umożliwi dostęp do pełnej informacji zawodoznawczej gimnazjalistom, rodzicom i nauczycielom.
- Ministerstwo Oświaty ogłosiło rok szkolny 2014/2015 rokiem „zawodowców”. Promujemy takie szkoły dlatego, że po ich ukończeniu można pójść na studia, ale można też od razu podjąć pracę. Podczas spotkań indywidualnych pomagamy wybrać uczniowi szkołę ponadgimnazjalną, która jak najlepiej pomoże rozwinąć uzdolnienia - powiedziała Elżbieta Gotowała, doradczyni zawodowa.
W najbliższym czasie planowane jest również spotkanie z przewodniczącymi rad rodziców i koordynatorami edukacyjno-zawodowymi, powołanymi w gimnazjach celem przedstawienia oferty doradztwa edukacyjno-zawodowego rodzicom i nauczycielom.