Władze miasta poinformowały podczas konferencji prasowej, że przystępują do sporządzenia Strategii Rozwoju Elektromobliności. Dokument ma pozwolić na uzyskanie większej ilości punktów przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie wymiany taboru autobusowego MZK na pojazdy z napędem elektrycznym oraz budowie stacji szybkiego ładowania na pętlach autobusowych i na terenie zajezdni.
Jesteśmy zainteresowani, żeby w Jeleniej Górze pojawiły się samochody elektryczne, a pod względem transportu zbiorowego, żebyśmy wykorzystywali autobusy elektryczne. Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie kwotą 50 tys. powstanie strategii rozwoju elektromobilności i ona powstanie bez względu na to, czy dostaniemy dofinansowanie - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Jak zaznaczył Daniel Błażków, kierownik referatu Komunikacji Miejskiej i Zarządzania Ruchem, akcja pod hasłem "Zielonomocni" ma edukować społeczeństwo, przekonywać do korzystania z komunikacji zbiorowej. Zapowiadane są też inwestycje.
W przyszłym roku będą się pojawiać programy, które dofinansują nam zakup autobusów elektrycznych. Koszt jednego to około 2 miliony złotych - mówił Michał Palewicz, główny ekonomista spółki MZK.
Na początek mają być testowane autobusy elektryczne na liniach nr 2, 6, 7, 9, 17 i 26. Zgodnie z wymogami ustawowymi, do 2028 roku 30 procent autobusów miejskich ma być zeroemisyjnych. W przypadku Jeleniej Góry, aktualnie po naszych drogach jeździ 79 autobusów, więc mowa tu o 24 pojazdach do 2028 r. Na pętlach mają pojawić się ładowarki do 800 kW, a w zajezdni do 60 kW. Planuje się, że pierwsze 4 autobusy zostaną kupione w 2020 roku.