Zmarły był synem hrabiego G. Schaffgotscha i księżniczki Marii-Róży de Croy. Urodził się 22 stycznia 1943 r. i wraz ze swoim młodszym bratem, który urodził się 26 kwietnia 1944 r. (zmarł w 1996 r.) byli ostatnimi Schafgotschami, którzy przyszli na świat w Cieplicach Śląskich na Dolnym Śląsku. W 1945 r. ich rodzice opuścili Śląsk, jak wiele innych śląskich rodzin.
Późnym latem 1970 r. hrabia Fryderyk ożenił się z młodszą o cztery lata Jennifer Swaisland. Ślub wzięli w Speldhurst w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. W 1980 r. urodził się im syn Filip, a cztery lata później córka Jane. W 1997 r. hrabia Fryderyk odziedziczył po zmarłym ojcu tytuł Wolnego Pana Stanowego.
Syn zmarłego, hrabia Filip Schaffgotsch zgodnie z prawem rodzinnym i przywilejem królewskim z 1825 r. ma prawo do tytułu 9. Wolnego pana Stanowego na Chojniku i Cieplicach Śląskich. Bywał wielokrotnie na Śląsku, np. w październiku 2007 r. razem z ciotką hrabiną Zofią von Aretin - najmłodszą siostrą zmarłego właśnie hrabiego Fryderyka - oraz kuzynem ww. Hansem Ulrykiem Schaffgotschem uczestniczyli w międzynarodowej konferencji historycznej pt. „Ród Schaffgotschów - religia, polityka i pamięć o śląskich rodach szlacheckich od średniowiecza po współczesność”, jaka miała miejsce w ich dawnym pałacu w Cieplicach. Brał także udział w międzynarodowym projekcie badawczym pt. „Szlachta na Śląsku” (niem. „Adel in Schlesien”).
Projekt ten ze strony polskiej nadzorował i kierował nim prof. Jan Harasimowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Efektem projektu były m.in. wystawy w Legnicy, Görlitz i Wrocławiu, poświęcone dziejom szlachty na Śląsku i Łużycach. Hrabia Filip 21 marca br. skończył 39 lat.