Środa, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 5643
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: 100 lat kobiet w Policji

Niedziela, 2 marca 2025, 10:43
Aktualizacja: 10:51
Autor: WK
Polska: 100 lat kobiet w Policji
Fot. Kancelaria Senatu RP
- Polskie policjantki mogą być dumne ze swojego munduru – podkreśliła marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska podczas międzynarodowej konferencji „Policja jest kobietą”.

Konferencja w Senacie zainaugurowała obchody 100-lecia pracy kobiet w polskiej Policji. Można stwierdzić, że 100 lat służby Polek w Policji jest przedmiotem narodowej dumy. Z tej okazji marszałek złożyła wszystkim polskim policjantkom słowa uznania, wdzięczności i szacunku.

Oczywiście dołączam się do życzeń, zwłaszcza dla policjantek służących w garnizonie jeleniogórskim, który obejmuje praktycznie cały powiat karkonoski – mówi senator z Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.

Dokładnie 100 lat temu, ówczesny minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski, podpisał decyzję o utworzeniu policji kobiecej, a wiosną 1925 r. pierwszych 30 policjantek rozpoczęło służbę w brygadach kobiecych w Warszawie i Łodzi. Uznano wówczas, że Policja potrzebuje kobiet i podjęto, jak się okazało, historyczną decyzję,, której rocznicę obecnie świętujemy.

Dzisiaj przyglądamy się wspaniałej, bohaterskiej drodze, którą wyznaczyły w historii naszego kraju polskie policjantki. To także czas, by należycie docenić ich poświęcenie – zaznaczyła marszałek Senatu.

Jak mówiła, droga Polek do policyjnej służby nie była łatwa.

To racja. Zmieniające się z biegiem czasu zasady i przepisy wymagały od kandydatek ogromnej determinacji i gotowości do walki z uprzedzeniami. Aby dostać się na kurs Policji Kobiecej, trzeba było spełnić wiele rygorystycznych wymagań – przypomina senator Zawiła.

Symbolem tej niełatwej drogi była komisarz Stanisława Paleolog, organizatorka Policji Kobiecej, żołnierka Armii Krajowej i II Korpusu gen. Andersa. Początki oczywiście nie były łatwe, ale obecnie widok kobiety w policyjnym mundurze nikogo już nie dziwi.

Ponadto teraz jest nieco "łatwiej" zostać policjantką niż kiedyś, jednak wymagania stawiane przed przyszłymi policjantkami nie odbiegają mocno od wymagań stawianych przed mężczyznami - przyszłymi policjantami.

W ciągu ostatnich 100 lat kobiety zdobyły w Policji różnorodne kompetencje – są śledczymi, ekspertkami w dziedzinie kryminalistyki, negocjatorkami, funkcjonariuszkami prewencji i ruchu drogowego.

Szczególnie należy podkreślić kompetencje kobiet-policjantek wszędzie tam, gdzie potrzeba empatii i zrozumienia – np. w pracy z ofiarami przemocy domowej i młodzieżą potrzebującą wsparcia. Ponadto kobiety w Policji zwiększają zaufanie do tej formacji, wpływają pozytywnie na społeczną spójność i niwelowanie niepokojów, oraz kształtowanie kulturowej różnorodności.

Obecnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet – 20 tys. policjantek, 10 tys. pracownic Korpusu Służby Cywilnej i 8 tys. pracownic cywilnych.

Najwięcej kobiet jest w służbie prewencyjnej (prawie 11 tys.), w pionie kryminalnym służy prawie 8 tys. policjantek, a w służbie wspomagającej ponad 1300 mundurowych-kobiet.

Twoja reakcja na artykuł?

6
33%
Cieszy
5
28%
Hahaha
4
22%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
231
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
14%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Inne wydarzenia
Pobił Rekord Guinnessa, 2831 km na jednym baku
 
Aktualności
Rozbierają maka
 
Karkonosze
1,5 % na ratowanie zdrowia i życia
 
112
Znowu stłuczka obok sądu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group