Rekordowy budżet oznacza przede wszystkim wiele nowych inwestycji dla Dolnoślązaków i dalszy, dynamiczny rozwój całego regionu.
Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na transport i ochronę zdrowia.
Warto jednak dodać, że wszystkie najważniejsze obszary, którymi zawiaduje samorząd województwa m.in. rozwój regionalny, rolnictwo, edukacja i nauka, kultura czy integracja społeczna, zyskają więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych.
- Z tego miejsca chciałbym podziękować moim poprzednikom ponieważ zostawili budżet województwa w bardzo dobrej kondycji. Dzięki temu na przyszły rok zaplanowaliśmy największe w historii wydatki na inwestycje. Wszystkie one powstają z myślą o Dolnoślązakach i pozwolą utrzymać wysokie tempo rozwoju naszego regionu. Nowy szpital onkologiczny, inwestycje w kolej, ale także kulturę, ochronę środowiska, edukację czy sport to inwestycje oczekiwane przez mieszkańców i bardzo potrzebne – wyjaśnia Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Pieniądze z różnych źródeł
Samorząd województwa będzie miał w przyszłym roku do dyspozycji ponad 4,1 miliarda złotych. Składają się na to m.in. wyższe o przeszło pół miliarda złotych dochody budżetowe oraz zwiększone, w stosunku do ubiegłego roku, dotacje na realizację zadań krajowych i tych finansowanych ze źródeł zagranicznych.
Na inwestycje samorząd zaplanował ponad 2,1 miliarda złotych. To więcej niż przeznaczano na ten cel w ostatnich trzech latach łącznie.
Dodatkowo,dzięki staraniom zarządu, województwo pozyskało dodatkowe środki na realizację inwestycji w latach 2021-2028 w łącznej kwocie 1,2 miliarda złotych. Znalazły się tam pieniądze z programów Kolej+, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Polskiego Ładu i Rządowego Programu Ochrony Zabytków.
Aż 150 projektów!
Przyszłoroczny budżet charakteryzuje jeszcze jeden rekord, wkład własny województwa do projektów ubiegających się o dofinansowanie unijne w latach 2021-2027 określono na 1,4 miliarda złotych. To o miliard złotych więcej w porównaniu z projektami realizowanymi w perspektywie finansowej 2014-2020. W przyszłym roku planowana jest realizacja aż 150 projektów z 17 różnych programów Unii Europejskiej w ramach programów regionalnych, centralnych oraz transgranicznych.
Pamiętając tragedię wrześniowej powodzi na południu regionu i ogrom zniszczeń przez nią spowodowanych w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano też osobną pulę pieniędzy, które będą przeznaczane na usuwanie skutków klęski żywiołowej.
W sumie to 95 milionów złotych z budżetu województwa oraz około 310 milionów złotych wyodrębnionych na ten cel z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska.
- Po raz pierwszy wpływy do naszego budżetu przekroczą 4 miliardy złotych. To rekordowy poziom dochodów w dotychczasowej historii samorządu województwa. Jest to budżet prorozwojowy i proinwestycyjny, który umożliwi przeprowadzenie szeregu inicjatyw zwiększających w efekcie poziom PKB w regionie. Dzięki staraniom zarządu województwa pozyskaliśmy szereg dodatkowych źródeł finansowania nie tylko z budżetu państwa ale także funduszy i dotacji rządowych – dodaje Elżbieta Berezowska, Skarbnik Województwa Dolnośląskiego.