- Dysponujemy już ekspertyzą całościową, która pokazuje przekrój wszystkich warstw konstrukcyjnych, w tym warstw odwadniających. Ekspertyza jednoznacznie stwierdza, że to, co się dzieje na naszej murawie jest spowodowane brakiem możliwości odsączania wody przez warstwy, które powinny ją odsączać – powiedziała Mariola Jakubów, p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.
Z badania przeprowadzonego przez ekspertów wynika, że podstawową przyczyną zalegania wody na murawie jest brak jednorodnej warstwy odsączającej o grubości 0,20 m w postaci piasku pod całą warstwą wegetacyjną podłoża. Minimalna wartość współczynnika filtracji pod warstwą wegetacyjną jest 30-krotnie mniejsza od minimalnej wartości przy boiskach z trawy naturalnej.
- W związku z tym mamy już dokument – dowód, że jest to wina wykonawcy i wystąpimy do niego o usunięcie tej wady – dodała Mariola Jakubów określając dwie możliwości naprawienia usterki: za pomocą zabiegów agrotechnicznych (pod warunkiem, że próba wypadnie pozytywnie) lub całkowita wymiana podłoża. W razie gdyby wykonawca nie chciał podjąć wspomnianych czynności, Miasto wystąpi na drogę sądową.
Jednocześnie władze miasta zapewniają, że analizują zapisy w dziennikach budowy, w tym doszukują się personalnie kto potwierdzał w trakcie budowy, że czynności są wykonywane zgodnie z projektem. - Nadzorowała to przedsięwzięcie firma z Nysy – mówi p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji. - Będziemy wyciągali konsekwencje wobec wszystkich, którzy winni są zaniedbań na poziomie odbiorów technicznych – dodaje Marcin Zawiła. Ze strony Miasta również nie wskazano jeszcze winnych.
Wbrew wcześniejszym spekulacjom elementy rozbiórkowe znajdują się pod drenażem, a nie nad, więc nie odpowiadają za problemy z murawą, bowiem projektant dopuszczał takie rozwiązanie. - Woda nawet nie ma szansy dostać się do drenażu. Telewizyjne badania drenażu wskazują na to, że jest pusty, a nawet na jednym z odcinków znaleźliśmy pajęczynę – wyjaśnia obrazowo Mariola Jakubów podkreślając, że to warstwa odsączająca, która została nieprawidłowo wykonana zamula i zatrzymuje wodę nad drenażem.