Kiedy Michał Wnuk (rocznik 1980, pochodzi z Siemianowic Śląskich) w 2004 r. rozpoczął studia w dziedzinie reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, jego ojciec przekazał mu 16-milimetrową taśmę filmową niemieckiej Agfy, która była przechowywana jako pamiątka z wojny. Michał Wnuk postanowił wyjaśnić historię taśmy filmowej, przechowywanej przez jego rodzinę od czasów wojny. Tak powstała przejmująca opowieść o polsko-niemieckiej historii.
Wnukowi udało się odtworzyć treść tej taśmy. W filmie na aucie, którym na wycieczce latem 1939 r. jechali Niemcy, dostrzegł na tablicy rejestracyjnej, iż pojazd należał do braci Schröter, którzy mieszkali w Jeleniej Górze (Hirschberg).
W archiwum Michał Wnuk odkrył, iż młodzi Schröterowie w Jeleniej Górze, gdzie panowała idylla, przed II wojną światową byli zamożnymi przedsiębiorcami, m.in. właścicielami browaru. Po roku 1945 zostali wysiedleni do zachodnich Niemiec.
Film “Agfa 1939” powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej i został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, RBB/MDR dla ARD oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej „Agfa 1939”. Polska wersja filmu zostanie ukończona pod koniec listopada br.
Michał Wnuk w 2009 r. za reżyserię filmu “Co mówią lekarze” zdobył nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film fabularny na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Był także asystentem Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krzuze na planie filmowym “Papuszy” (2013).