„Solidarność” domaga się utrzymania dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, a więc 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, podczas gdy rząd w ramach „reformy ubezpieczeń społecznych” chce przeforsować stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W ocenie związku, tak kluczowych zmian nie można wprowadzać w trybie pilnym, bez konsultacji społecznych. Dlatego „Solidarność” stoi na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie referendum i oddanie tych kwestii pod osąd społeczny.
Zebrane do tej pory podpisy trafią niebawem do Sejmu. Jednak związek zapowiada, że nie przerwie akcji. W zbieranie podpisów zaangażowane są wciąż wszystkie struktury „Solidarności” oraz inne związki i organizacje, które poparły akcję, m.in. jeleniogórskie parafie, Klub Gazety Polskiej, Sekcja Młodych Prawa i Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych w Jeleniej Górze (ok. 800 podpisów). Rekordową ilość podpisów - 7900 - zebrali związkowcy organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” na terenie Kopalni Węgla Brunatnego „Turów" w Bogatyni.
Decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych Komisja Krajowa związku jednogłośnie podjęła 15 grudnia. Związkowcy uważają, że tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać w trybie pilnym, bez wcześniejszych konsultacji społecznych.