W projekcie biorą udział niemal wszystkie pięcio- i sześcioletnie dzieci z przedszkoli jeleniogórskich, zarówno samorządowych jak i niepublicznych. Dziewczęta i chłopcy mieli miesiąc, aby na podstawie obserwacji i pod opieką pań wychowawczyń przygotować „coś” wyjątkowego o rodzinnym mieście. Akcję organizuje Wydawnictwo AD REM, a „podręcznikiem” projektu jest wydany w roku ubiegłym „Bajkowy Przewodnik po Jeleniej Górze” pióra Joanny Peczenenko.
– Dziś do Akademii Happy Kids na Zabobrzu tłumnie przyjechały dzieci z przedszkoli, które biorą udział w projekcie – mówi Katarzyna Jończyk z AD REM. – Goście wcześniej dostarczyli prace plastyczne, z których powstała okolicznościowa wystawa. Przygotowali także scenki i prezentacje, które przedstawiono na forum – dodaje. Rysunki i inne dzieła (nawet przestrzenne – choćby Duch Gór wykonany przez najmłodszych z „Zaczarowanego Parasola”) wyeksponowano w jednym z pomieszczeń Akademii. Wyobrażenia legend związanych ze stolicą Karkonoszy, jej herbu i niektórych zakątków, przefiltrowane przez dziecięcą wyobraźnię, mieniły się kolorami optymizmu.
Animatorką dzisiejszych prezentacji była Honorata Magdeczko-Capote, aktorka Teatru Maska, która – akompaniując sobie na gitarze – śpiewała wraz z dziećmi rozmaite utwory. Dziewczęta i chłopcy przybywali na spotkanie turami, bo nie sposób wszystkich przyjąć za jednym razem. Najmłodsi – ku zaskoczeniu artystki – przygotowali piosenkę o pięknie naszego miasta i okolic, którą pani Honorata przed laty sama napisała! Była też baśniowa prezentacja o tym, jak powstał „Grzybek”, czyli wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego.
– Projekt „W Karkonosze bajki noszę” to cenna inicjatywa, która pozwala dzieciom wyjść z przedszkola i pokazać szerszej publiczności, co potrafią. Ważna jest także konfrontacja z tym, co przygotowali rówieśnicy – zauważa Karolina Czajkowska, nauczycielka wychowania przedszkolnego z „Tuptusia”. I co w tym projekcie najbardziej podkreślenia godne: inspiruje u najmłodszych patriotyzm lokalny, daje inspirację do nauki historii regionu, a także integruje całą jeleniogórską przedszkolną społeczność.
– Pod koniec marca spotkamy się jeszcze w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej, gdzie pani Honorata Magdeczko-Capote będzie czytała „Bajkowy przewodnik” – uzupełnia Katarzyna Jończyk. Książeczka zresztą dostępna jest z płytą z nagraniem, w którym udział wzięli wspomniana pani Honorata, oraz jej koledzy z Teatru Maska: Ryszard Wojnarowski i Krzysztof Rogacewicz. Finałem całego projektu będzie planowana na trzeciego czerwca Olimpiada Wiedzy Regionalnej.
Patronem honorowym projektu jest Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, zaś medialnym – tygodnik i portal Jelonka.com