Podczas posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Jeleniej Góry radni chcieli dowiedzieć się szczegółów na ten temat, ale nawet pracownicy Urzędu Miasta przyznali, że dowiedzieli się o dofinansowaniu z mediów...
Gdy próbowaliśmy uzyskać komentarz Pawła Domagały - naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu oraz Piotra Paczóskiego - zastępcy prezydenta odpowiedzialnego za oświatę, spotkaliśmy się z odmową wypowiedzi. Dlaczego dobra wiadomość wprawiła w zakłopotanie miejskich urzędników? Będziemy sprawę monitorować.
Jedynie Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych udzielił nam odpowiedzi na temat parametrów basenu oraz terminów i kosztów realizacji. Budowa basenu planowana jest w latach 2018-2019, a jej koszt to 6,28 mln zł, z czego 1,25 mln to dofinansowanie z budżetu województwa. Pozostałe środki mają pochodzić z budżetu miasta na rok 2018 i 2019.
Jak nas poinformował naczelnik Tomasz Kowalczyk, planowany do realizacji basen zlokalizowany będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej Nr 10, w południowej części działki, ograniczonej od wschodu ulicą Stanisława Wyspiańskiego, od zachodu ulicą Gustawa Morcinka i od północy ulicą Leona Wyczółkowskiego.
Basen przeznaczony będzie do nauki pływania, do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Planowane przedsięwzięcie obejmuje: budowę hali basenowej o wymiarach 35.05.m x 23,50 m, wysokości 3,45 m, infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania obiektu (przyłącze wodno-kanalizacyjne, elektryczne, ciepłownicze). W hali basenowej zlokalizowane będą: niecka basenowa o wymiarach 8,5 m 16,17 m, głębokość od 0,87 m do 1,32 m z czterema torami pływackimi, pomieszczenia techniczne obejmujące: magazyny, chlorownię, węzeł cieplny, stację uzdatniania wody basenowej, rozdzielnię elektryczną, magazyn na sprzęt dydaktyczno-rehabilitacyjny (3 pomieszczenia), pomieszczenie portierni z wydzieloną częścią socjalną, pomieszczenie techniczne dla konserwatora, pomieszczenie ratownika z widokiem na nieckę basenową, pokój nauczycieli.
Poza Jelenią Górą, w szkolne baseny mają się wzbogacić Żmigród, Kąty Wrocławskie i Szczawno Zdrój. Wcześniej podobne kąpieliska powstały w Strzegomiu, Głuszycy, Twardogórze, Chocianowie i Górze.