Pomysł budowy toru typu pumptrack w Jeleniej Górze zainicjował radny Leszek Wrotniewski, po czym inicjatywa była forsowana przez Komisję ds. Młodzieży Rady Miejskiej z Piotrem Iwańcem na czele. Choć początkowo Urząd Miasta chciał przeznaczyć na ten cel zaledwie 300 tysięcy złotych, osobom zaangażowanym w powstanie nowej atrakcji dla dzieci i młodzieży udało się przekonać władze miasta i projekt opiewał na kwotę ok. 1,259 mln zł.
- Nawierzchnia asfaltowa jest już wykonana w 90 procentach. W tym tygodniu planujemy to zakończyć, a następnie główny wykonawca będzie miał do zrobienia wykończeniówkę, małą architekturę i zieleń - powiedział Karol Plura z firmy BT Projekt, która w Polsce i za granicą wykonała już wiele podobnych torów.
Na budowę toru wykorzystano ponad 100 ton asfaltu. Główny tor umożliwia jednoczesną jazdę dwóch zawodników, więc będzie można ścigać się.
- Robimy testy w trakcie budowy, aby wykonać obiekt prawidłowo - zaznaczył K. Plura, który przyznaje, że tor będzie szybszy, niż pierwotnie mu się wydawało. - Pumptrack w Jeleniej Górze będzie techniczny, ma jedną naprawdę dużą hopkę i będzie wyzwaniem nawet dla zawodowców. Robiliśmy już większe tory, ale po testach stwierdzam, że tragedii nie będzie i czekam na pierwsze zawody, w których być może również wystartuję - dodał podwykonawca.
Tor pumptrack stwarza możliwości obycia z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Asfaltowy tor rowerowy pumptrack składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach.
Parametry toru MINI PUMP:
- powierzchnia zagospodarowania: 291 m2,
- powierzchnia asfaltowa w rzucie: 109 m2,
- długość toru w rzucie: 57 m,
- szerokość warstwy jezdnej toru: min. 150 cm,
- wysokość zakrętów (band) - nasyp/asfalt: 70/50 cm,
- grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
Tor projektuje się tak, by umożliwiał jazdę zarówno na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze.
Z kolei tor Flow Track przewiduje się dla bardziej zaawansowanych użytkowników wszystkich grup wiekowych. Obiekt ma nieregularny kształt z dużą ilością przeszkód. Nawierzchnia - mieszanka mineralno-asfaltowa AC 8 o uziarnieniu do 8 mm, przeznaczona na kategorię ruchu KR 1.
Parametry toru pumptrack FLOW TRACK:
- powierzchnia zagospodarowania: 1180,50 m2,
- powierzchnia asfaltowa w rzucie: 684,70 m2,
- długość toru w rzucie: 305,00 m,
- szerokość warstwy jezdnej toru: min. 170 cm,
- wysokość zakrętów (band) - nasyp/asfalt: 130/85 cm,
- grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
Tor projektuje się tak, by umożliwiał jazdę zarówno na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze.