Akcja „BezKresni - Wielka Zbiórka Krwi Pamięci Kresów” została zainicjowana w 2018 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
W ubiegłym roku rozszerzyliśmy akcję o zbiórkę osocza, a w tym roku dołączyła do nas Fundacja DKMS - w związku z czym mamy punkt pobrań wymazów dla dawców szpiku - powiedział Mariusz Gierus, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.
Przy okazji akcji BezKresni, prowadzona jest edukacja. Tegoroczny "plakat ratunkowy" pt. "obcy w ciele - uratuj dziecko" ma być pokazywany w ramach Jeleniogórskiej Akademii Młodego Ratownika, gdzie najmłodsi są uczeni pierwszej pomocy. M. Gierus zapowiada, że akademia będzie rozszerzała swój zasięg na Lubań, Lwówek Śląski, Kamienną Górę, czyli cały rejon działania jeleniogórskiego pogotowia.
Obecny na konferencji prasowej senator przypomniał m.in., że na Kresach Wschodnich wymordowano ok. 100 tys. Polaków, a 11 lipca była tzw. Krwawa Niedziela.
Chcemy o tym przypomnieć, pamiętać. Wielu mieszkańców naszego regionu uciekało z tamtego terenu, tu żyją ich potomkowie - mówił Krzysztof Mróz, dziękując Mariuszowi Gierusowi za akcję, którą zapoczątkował w 2018 roku. - Dzisiaj mocno wspieramy Ukraińców, ale również pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Nie chcemy rozliczeń, urazów, ale tak jak zbudowaliśmy pojednanie polsko-niemieckie, tak samo w oparciu o prawdę musimy budować pojednanie z Ukraińcami - dodał senator.
Organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku - w 105. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 80. rocznicę Krwawej Niedzieli, akcji BezKresni będzie towarzyszyła wystawa organizowana przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Organizatorem wydarzenia jest nasze Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, współorganizatorem: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, a partnerami: Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne, Fundacja DKMS, Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu oraz Narodowe Centrum Krwi.