Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8494
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bitwa o rogacze

Środa, 12 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Bitwa o rogacze
Fot. Archiwum
Czy posągi jeleni, które zdobią wejście do dawnych koszar przy ulicy Grunwaldzkiej, zmienią miejsce? Takiej chęci nie ukrywają samorządowcy, którzy chcą to zaproponować Agencji Mienia Wojskowego. Byli żołnierze zamierzają bronić rogaczy jak niepodległości.

O możliwości przeniesienia postumentów doniosło w środę Muzyczne Radio powołując się na wypowiedź prezydenta miasta Józefa Kusiaka. Ten nie wykluczył, że jelenie mogłyby zostać przeniesione i rozdzielone. – Jeden mógłby stanąć w Maciejowej, przy wjeździe do stolicy Karkonoszy, a drugi – na trasie w kierunku do Szklarskiej Poręby – zaproponował prezydent.
Jego zdaniem byłoby to symboliczne przywitanie przyjezdnych i pożegnanie odjeżdżających z Jeleniej Góry.

Nie jest to pierwszy pomysł zmiany lokalizacji pomników symboli dawnego Centrum Szkolenia Radioeletronicznego i wcześniejszej Wyższej Szkoły Oficerskiej, która mieściły się na terenie zlikwidowanej kilka lat temu jednostki wojskowej.
Przeniesienie rzeźb zaproponował ks. prałat pułkownik Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zdaniem księdza odpowiednim miejscem dla tych posągów byłyby okolice kościoła garnizonowego, a konkretnie początek śródmiejskiego traktu przy ulicy 1. Maja.

Jednak taka propozycja spotkała się ze stanowczym protestem byłych żołnierzy i pracowników wojskowej szkoły. Dla nich jelenie to symbol koszar i jednostki. Nie dopuszczają możliwości, aby rogacze stały gdzie indziej. Tylko przy bramie na ulicy Grunwaldzkiej. Zdania nie zmienili. Zapowiadają, że będą bronić dotychczasowej lokalizacji pomników.

Teraz pojawił się nowy głos w tej sprawie. Przy okazji 700-lecia dzielnicy Maciejowa o jelenie upomnieli się jej mieszkańcy. Chcą przypomnieć, że pierwotnie to właśnie tam, przy nieistniejącym już dziś pałacu, te rzeźby stały.
Zostały stamtąd zdemontowane w latach 30-tych na polecenie marszałka Hermanna Goeringa, który postanowił dać rzeźby w prezencie oddanym do użytku koszarom wojsk hitlerowskich.
Pałac popadł w kompletną ruinę i w latach 60-tych został rozebrany.

Zdaniem prezydenta Kusiaka o przyszłości pomników powinni zdecydować radni. Być może zainteresują się tym podczas powakacyjnych sesji przed końcem kadencji.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group