Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 10198
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Blisko 40 dzieci przebadano podczas Białej Soboty w Centrum Pulmonologii w Karpaczu

Czwartek, 21 lutego 2013, 9:30
Aktualizacja: 9:32
Autor: CPiA
Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu przeprowadziło akcję specjalną, kierowaną do dzieci w wieku 10–15 lat, której celem było wykrycie u nich ewentualnych wad postawy, najczęściej ujawniających się na tym etapie rozwoju.
Bezpłatne badania przeprowadziła dr n. med. Marianna Białek – kierownik Centrum Rehabilitacji przy CPiA w Karpaczu S.A., wraz z zespołem rehabilitantów Centrum. Przebadano łącznie 37. dzieci.

Doktor Białek jest uznanym autorytetem przede wszystkim w zakresie leczenia skolioz u dzieci. Wraz z Andrzejem M’hango – specjalistą rehabilitacji ruchowej, opracowała Funkcjonalną Indywidualną Terapię Skolioz FITS, która może być stosowana jako samodzielny system korekcji skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego, przygotowanie dzieci do zabiegu operacyjnego a także korekcja obręczy barkowej i miedniczej po zabiegach operacyjnych. Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii.

Podczas zorganizowanej przez Centrum akcji, badaniem objęto łącznie 37. dzieci, z czego najliczniejszą grupę stanowili dziesięciolatkowie (13. dzieci) i jedenastolatkowie (7. dzieci). U przeważającej liczby przebadanych dzieci stwierdzono przykurcze mięśni w obrębie kończyn dolnych (aż 30 przypadków). W dziesięciu przypadkach stwierdzono płasko-koślawe stopy, a w siedmiu skoliozę. Inne zdiagnozowane schorzenia to: zniekształcenia klatki piersiowej, koślawość kolan, choroba Scheuermanna, skrót kończyn i pogłębienie krzywizn fizjologicznych w płaszczyźnie strzałkowej.

Zdaniem dr Białek, tak nagminnie występujące wśród dzieci i młodzieży wady postawy spowodowane są przede wszystkim nieprawidłowym siedzeniem w szkole, w czasie odrabiania lekcji w domu, przy posiłkach, czy przy komputerze. Wśród innych przyczyn dr Białek wymienia siedzący tryb życia dzieci i młodzieży, małą ilość ruchu i niewłaściwe odżywianie. Dwa ostatnie czynniki odpowiadają także za coraz bardziej powszechną otyłość u dzieci. Tylko podczas przeprowadzonych w ramach akcji badań stwierdzono ją u 10. dzieci, co stanowi prawie 30% badanych. Niestety, do takiego stanu rzeczy przyczyniają się zdaniem terapeutki także sami rodzice, nie wykształcając dobrych nawyków żywieniowych i nie zachęcając swoich dzieci do czynnego odpoczynku.

Dr Białek zachęca rodziców – nie zwalniajcie swoich dzieci z zajęć wychowania fizycznego w szkole, jeżeli nie ma ku temu poważnych przesłanek. Brak ruchu jeszcze bardziej przyczynia się do rozwoju wszelkich wad kręgosłupa i całej postawy.

Rodzice przebadanych podczas akcji dzieci otrzymali szczegółową diagnozę oraz wytyczne dotyczące dalszego postępowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
176
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
40%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
13%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
21%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
 
Aktualności
Fantastyczne historie nagrodzone
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group