Okazja to Dzień Papieski, dokładnie 33. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego zadbało o pełną treści formę wspomnienia postaci Papieża Polaka, który podczas swojego 27-letniego pontyfikatu szczególne znaczenie przywiązywał do obrony życia, jako największego daru danego przez Pana Boga.
Kilkudziesięcioosobowy chór złożony z uczestników trzydniowych warsztatów muzycznych i filharmonicy dolnośląscy rozpoczęli wczorajszy wieczór średniowiecznym hymnem „Gaude Mater Polonia”. – Raduj się, Matko Polsko, w sławne potomstwo płodna – słowami pieśni przywitał zebranych w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego ks. dr Mariusz Majewski, koordynator obchodów Dnia Papieskiego. Duchowny podziękował sponsorom za wsparcie, a dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 za udzielenie gościny warsztatowiczom w różnym wieku, którzy przez trzy dni przygotowywali się do wczorajszego wieczornego występu. Przywitał też gości, wśród których był ks. prałat Franciszek Krosman, były dziekan poprzedni proboszcz jeleniogórskiej fary.
– Chrystus rozpoczął swoje dzieło z 12 apostołami, którzy mu uwierzyli i poszli za Nim. Skutek tego trwa do teraz, tyle że apostołów jest znacznie więcej i tak licznie gromadzą się jak wy dzisiaj – zwrócił się do licznie zgromadzonych w świątyni słuchaczy Hubert Kowalski, który wraz z Pawłem Bębenkiem skomponował „Oratorium dla życia”. Ta modlitewna refleksja muzyczna na chór mieszany, z udziałem zespołu kameralnego filharmoników dolnośląskich oraz solistów oparta jest na treściach najważniejszych homilii błogosławionego Jana Pawła II oraz słowach bł. Matki Teresy z Kalkuty.
Wymowa utworu to przede wszystkim apel o szacunek dla życia i dla człowieka. O miłość, która silniejsza jest od śmierci. To jednocześnie negacja głupoty i szyderstwa oraz donośny sprzeciw złu: aborcji. W muzyczne frazy o różnych klimatach wplata się narrator (Marek Biskup), a także głos samego Jana Pawła II, którego nawoływania sprzed kilkudziesięciu lat brzmią szczególnie aktualnie dziś. – Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości – mówił Papież w 1997 roku w Kaliszu dodając, że bardzo trudno mu kierować te słowa do własnego narodu. – Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, abyśmy się wzajemnie nie pozabijali? – mówił Ojciec Święty.
Wykonawcy „Oratorium dla życia”, czyli prócz wspomnianych chóru i filharmoników dolnośląskich: Agnieszka Musiał (wokal), Krystian Adam Krzeszowiak (tenor), Jarosław Wachowiak (saksofon), Łukasz Damrycha (instrumenty klawiszowe), Łukasz Sobolak (instrumenty perkusyjne) oraz Piotra Nosal ( gitara basowa) dostali owację na stojąco, a ostatni fragment utworu, gdzie jako soliści wystąpili również najmłodsi, zabrzmiał dodatkowo na bis.
Wszystkim wykonawcom, organizatorom i patronom przedsięwzięcia, a także zebranym słuchaczom podziękował rektor Bazyliki Mniejszej św. Erazma i Pankracego, ks. dziekan Bogdan Żygadło. – Łza mi się zakręciła w oku na wspomnienie o mojej matce. Jestem szóstym dzieckiem i kiedy mama była w stanie błogosławionym, mawiano jej: – Po co ci to? Masz już pięcioro dzieci. – Nie posłuchała wtedy tych głosów, za co Jej teraz dziękuję i wiem, że słyszy mnie w tajemnicy Świętych Obcowania – powiedział ks. Bogdan Żygadło.
Na koniec koncertu zabrzmiała ulubiona papieska pieśń „Barka” w wykonaniu wszystkich uczestników wydarzenia: zarówno muzyków jak i publiczności