Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 9414
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: Budowa na Polanie z rozmachem

Środa, 16 grudnia 2020, 6:03
Autor: TS/WAC
Polana Jakuszycka: Budowa na Polanie z rozmachem
Fot. Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.
Za sprawą trwającej budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu z tygodnia na tydzień dynamicznie zmienia się oblicze Polany Jakuszyckiej. Inwestycja realizowana przez Dolnośląski Park Innowacji i Nauki może imponować rozmachem oraz arsenałem stosowanych przy jej realizacji środków technicznych.

O wielkości powstającego kompleksu najdobitniej świadczą liczby. Kubatura brutto wielofunkcyjnego budynku zaplecza sportowego wyniesie 76 822,19 m3, zaś podziemnego budynku parkingu i zaplecza technicznego - 44 914,60 m3. Przewidywana powierzchnia zabudowy budynku głównego wraz z powierzchnią części nadziemnych budynków podziemnych (tuneli dostępowych) to 3881,58 m2. Powierzchnia zieleni urządzonej to 32 020,39 m2 (w tym powierzchnia dachów zielonych). Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania sądowego minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej wynosi 30 procent. Do budowy DCS wykorzystane zostanie 23000 m3 betonu oraz 2750 ton stali.

Do prac wykorzystywany jest wyłącznie sprzęt budowlany zgodny z normami krajowymi i europejskimi, w szczególnych przypadkach, gdy jest to wymagane, zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego, np. żurawie wieżowe, wibromłoty do wciskania grodzic ściany larsena, wiertnice do wykonywania odwiertów pod dolne źródło ciepła (69 odwiertów, do max głębokości 150 m).

Przy budowie DCS stosowana jest wielotorowo najnowocześniejsza technologia BIM (z języka angielskiego Building Information Modeling). Prace budowlane prowadzone są w oparciu o realizacyjne modele BIM. Dodatkowo do potrzeb obmiaru robót ziemnych, kontroli i wizualizacji placu budowy wykonywane są naloty fotogrametryczne z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych - dronów. Budowę zakończy stworzenie powykonawczych i realizacyjnych modeli BIM, które będą wiernie odzwierciedlać wybudowany obiekt i służyć na etapie jego eksploatacji.

Inwestycję, której wartość wyniesie 142 miliony złotych realizuje konsorcjum firm PORR SA, Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów SA. Finansowanie prac jest podzielone między Urząd Marszałkowski, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz rząd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
166
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
40%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
13%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
20%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
 
Aktualności
Fantastyczne historie nagrodzone
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group