Sobota, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 9682
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Celwiskoza – podtruwanie latami

Piątek, 4 października 2024, 14:34
Aktualizacja: 14:35
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: Celwiskoza – podtruwanie latami
Fot. MT
Zakłady Włókien Chemicznych "Chemitex-Celwiskoza" w Jeleniej Górze, które kiedyś były symbolem potęgi przemysłu, dziś stanowią smutny przykład zmarnowanego potencjału. Fabryka, która zatrudniała tysiące ludzi i była jednym z największych zakładów chemicznych w Polsce, zakończyła swoją działalność w 1989 roku, pozostawiając po sobie zniszczone budynki, toksyczne odpady i niezagospodarowaną przestrzeń.

Historia Celwiskozy sięga końca XIX wieku, kiedy na terenie wsi Kunice pod Jelenią Górą zbudowano fabrykę papieru. Na przestrzeni lat zakład przechodził liczne zmiany właścicieli, a w 1937 roku, w ramach czteroletniego planu rozwoju gospodarczego III Rzeszy, rozpoczęto tu budowę fabryki celulozy i włókien sztucznych. Zakład ten odegrał kluczową rolę w niemieckim przemyśle wojennym, produkując sztuczne włókna wykorzystywane m.in. w produkcji tekstyliów dla armii.

Po zakończeniu II wojny światowej fabrykę przejęły władze PRL, a jej maszyny w dużej mierze zostały wywiezione do ZSRR. Mimo to, już w 1947 roku podjęto decyzję o odbudowie i wznowieniu produkcji. Zakład, znany później jako Celwiskoza, rozwinął się w jeden z kluczowych ośrodków przemysłowych regionu, specjalizując się w produkcji włókien wiskozowych. W latach 70. zatrudniał około 5 tysięcy pracowników, a jego produkty trafiały na rynki krajowe i zagraniczne.

Lata świetności i upadek

Lata 70. były okresem największego rozkwitu Celwiskozy, kiedy zakłady realizowały 101,5% planu produkcyjnego, a wartość wytworzonych wyrobów przekroczyła miliard złotych. Jednak intensywna produkcja miała swoją ciemną stronę – ogromne zanieczyszczenia środowiska. Związki siarki używane w procesach technologicznych powodowały nie tylko degradację terenów fabryki, ale również miały katastrofalny wpływ na całą Kotlinę Jeleniogórską, a nawet Karkonosze i Góry Izerskie.

Nieczystości z zakładu trafiały do rzeki Kamiennej, a stamtąd do Bobru i Jeziora Pilchowickiego, zanieczyszczając wodę i niszcząc lokalne ekosystemy. W latach 80. szacowano, że w ciągu 26 lat działalności zakład odprowadził do rzek około 185 milionów metrów sześciennych zanieczyszczeń, a przez kominy do atmosfery wyrzucił blisko 1700 ton szkodliwych gazów.

W miarę jak narastały problemy środowiskowe, rosła presja społeczna na likwidację zakładów. Ostatecznie w 1989 roku, po wielu latach protestów i działań ze strony organizacji ekologicznych, produkcja wiskozy została całkowicie wstrzymana.

Pozostały ruiny

Pomimo likwidacji produkcji, większość budynków zakładu pozostała nietknięta. Wprawdzie część z nich została zaadaptowana na biura i magazyny, ale wiele z największych hal do dziś stoi pustych i niszczeje. Zrujnowane, przesiąknięte toksycznymi związkami chemicznymi budynki są praktycznie nieużyteczne, a koszty ich rozbiórki są zbyt wysokie, by ktokolwiek podjął się tej inwestycji.

Symbolicznym reliktem dawnych czasów jest komin o wysokości 150 metrów – najwyższa budowla w Jeleniej Górze. Jego rozbiórka również okazała się zbyt kosztowna, dlatego do dziś góruje nad miastem, przypominając o przeszłej potędze zakładów.

Zatruty teren

Zakłady Celwiskozy przez dziesięciolecia blokowały rozwój terenów wokół fabryki. Potężne zanieczyszczenie, nieprzyjemny zapach i toksyczne środowisko sprawiały, że wokół zakładu utworzono strefę, w której zabroniono wszelkiej działalności budowlanej. To między innymi z tego powodu nigdy nie powstało osiedle, które miało połączyć Jelenią Górę z Cieplicami.

Twoja reakcja na artykuł?

11
18%
Cieszy
8
13%
Hahaha
2
3%
Nudzi
12
20%
Smuci
1
2%
Złości
27
44%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
116
Jeszcze w październiku
30%
W listopadzie
35%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
2%
Wcale
26%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Najzabawniejsze/najgorsze miejsce na ziemi?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Koszykówka
Start sezonu, na początek Korona [PLAN]
 
Aktualności
Znów jeżdżą po ścieżce rowerowej
 
Aktualności
Zbierają pieniądze dla szkoły
 
Aktualności
KARR rozdzielił pomoc dla powodzian
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group