Na placu Ratuszowym grubo przed godz. 11 gęstniał tłumek zainteresowanych oficjalnymi obchodami Dnia Niepodległości. Przybywali samorządowcy, przedstawiciele ugrupowań politycznych i mieszkańcy. Ci ostatni – wyjątkowo licznie. Na pewno zachęcała ku temu sprzyjająca aura.
Uroczystość rozpoczęli trębacze z orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, którzy odegrali hejnał Jeleniej Góry przed zgromadzonymi mieszkańcami, pocztami sztandarowymi szkół, partii, organizacji, harcerzy i weteranów oraz Kompanią Honorową 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca. Prezenter Dariusz Maląg prosił o głos wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetynę.
– Chwała wielu bezimiennym bohaterom tamtych dni, którym zawdzięczamy wolność. Cieszyliśmy się nią co prawda tylko 20 lat, ale oczekiwały na nią cztery pokolenia Polaków – mówił Grzegorz Schetyna.
Przemawiał także Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Uroczystość uświetnił odczytaniem patriotycznych wierszy Jacek Paruszyński, aktor Teatru Jeleniogórskiego. Trudów uroczystości nie wytrzymał jeden z weteranów. Starszy pan zasłabł i upuścił sztandar. Wyprowadzili go z placu Ratuszowego koledzy i harcerze.
Bo odegraniu Marsza Legionów Polskich orkiestra w asyście kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych i jeleniogórzan przeszła przez trakt śródmiejski pod Sanktuarium Podwyższenia Świętego Krzyża i pomnik Wolność i Niepodległość. Wcześniej wszyscy minęli okolicznościową wystawę poświęconą 90. rocznicy odzyskania niepodległości, jaką w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego urządził Władysław Stasieńko.
Przed pomnikiem Wolność i Niepodległość złożono wieńce i kwiaty. Uczynili to zaproszeni goście, władze miasta, przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych, policji oraz harcerzy. W południe rozpoczęła się msza za Ojczyznę koncelebrowana przez ks. prałata płk. Andrzeja Bokieja. – Trawestując powiedzenie jednego z amerykańskich polityków, można powiedzieć. Nie pytaj się co Polska zrobiła dla ciebie, ale co ty zrobiłeś dla Polski, dla Jeleniej Góry – mówił celebrans w homilii, wyraźnie akcentując potrzebę lokalnego poczucia patriotyzmu.
Wieczorem – ostatni akcent uroczystości niepodległościowych. O godz. 18 Stowarzyszenie Młodzi Konserwatyści urządzi przed Pomnikiem Wolność i Niepodległość uroczystą wieczornicę.