Padały propozycje zrobienia z giełdy regionalnego produktu turystycznego, który po uporządkowaniu spraw prawno-administracyjnych stałby się atrakcją przyciągającą gości. To mogłoby dotyczyć najstarszej części targowiska, w miarę uporządkowanej, posiadającej wytyczone ponumerowane stanowiska, które od dawna zajmowane są przez kupców posiadających już stragany, czy stanowiska handlowe na innych targowiskach.
Pomysłodawcy uczynienia z bazaru atrakcji chyba dawno na nim nie byli i nie widzieli tej części giełdy znajdującej się obok placu głównego na otaczających go łąkach, bez wytyczonych stanowisk i podmokłym terenem zamieniającym się w bagno po deszczu.
O ile w zeszłym roku wystawkowicze, szperacze czy busiarze – jak określa się handlowców z przypadku – zajmowali około hektara powierzchni, to dziś ich terytorium handlowe rozwinęło się do powierzchni prawie 10 ha. Wystawkowicze większość tygodnia sypiają w samochodach na parkingach, myją się w toaletach publicznych gotują na turystycznych kuchenkach i przemierzają kraj sąsiadów w poszukiwaniu tak zwanych „wystawek”.
Z uwagi na bezrobocie jest to jakaś alternatywa dla nich na godne życie. Dziś stworzył się już z tego procederu prawie przemysł, działający jeszcze w szarej strefie. Często działają nielegalnie nie rejestrując działalności, ryzykując zainwestowane, niejednokrotnie pożyczone pieniądze. Popadają często w konflikt z prawem.
Niedzielna „Giełda” w dni dobrej pogody tętni życiem. Stała się chyba nieodłączną częścią niedzielnego dnia dla wielu mieszkańców miasta. Można tam kupić, można sprzedać i można potargować, można spotkać znajomych, porozmawiać. Jest to miejsce niemal kultowe, ale wciąż dalekie od wizytówki jarmarku z prawdziwego zdarzenia. Trudno nie odnieść wrażenia, że kupcom nie zależy na zmianie wizerunku tego miejsca, bo wiązałoby się to niewątpliwie z kosztami, pieniędzmi, których samorząd nie da. Sądząc po tłumach odwiedzających targowisko w niedzielę, panujące tu warunki nie przeszkadzają także kupującym. Może lepiej zostawić tak jak jest?