Mowa o parterze jednej z bardziej reprezentacyjnych kamienic przy śródmiejskim trakcie, pochodzącemu z 1864 roku budynku , który zbudowano w miejscu dawnej strażnicy Bramy Wojanowskiej. Obiekt wyrósł przy jednym z bardziej ruchliwych punktów w mieście – tu bowiem istniało rozwidlenie tramwajowego torowiska w stronę Rynku i Cieplic. Tędy wiódł najważniejszy szlak komunikacyjny miasta. Do 1945 roku działał tam jeden z największych domów towarowych Hirschbergu zwany „Zum Ruebezahl” (Pod Rzepiórem).
Jak wspomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego, z początku sprzedawano tu szczotki, ale z czasem placówka stała się miejscem, gdzie można było kupić towary, z których większość powstała w mieście i okolicach. Na działalność handlową przeznaczony był parter i piętro. Na pozostałych kondygnacjach były mieszkania.
Dziś jeleniogórzanie kojarzą to miejsce głównie z największym „kioskiem” Ruchu. Tu bowiem przez lata istniał punkt sprzedaży RSW „Prasa Książka Ruch” oferujący nie tylko różne wydawnictwa, lecz także pamiątki, reprodukcje i inne tego typu towary. Funkcję „salonu prasowego” sklep miał jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
Od jakiegoś czasu prowadzono tam remont, a w przededniu Wigilii wymieniono szyby wymazując ostatnie ślady po „Ruchu” w postaci napisów na witrynach. Niebawem placówka otworzy nową działalność o nieznanej jeszcze branży.