Pomocy potrzebowało 742 osób, a liczba działań ratowniczych wyniosła 592. To więcej o ponad 17 % w porównaniu do roku 2023. W 11 przypadkach wypadki w górach zakończyły się śmiercią poszkodowanego. Siedem razy do ewakuacji lub transportu rannego używany był śmigłowiec ratunkowy.
Najwięcej wypadków miało miejsce w Karkonoszach (569) orz Górach Izerskich (109), a główną przyczyną wzywania pomocy były kontuzje i urazy, których turyści doznawali w czasie pieszych wędrówek. Najczęstsze przyczyny wypadków to upadki – 288 przypadków, zachorowania – 126, brak umiejętności – 55, brak odpowiedniego wyposażenia – 45, zabłądzenie – 32 i porażenie piorunem – 24.
Z roku na rok widzimy coraz większą liczbę turystów odwiedzających nasz rejon, co znacznie przekłada się na wzrost liczby wypadków - komentują ratownicy górscy. - Dla ratowników GOPR oznacza to ciągłą potrzebę doskonalenia swoich umiejętności, rozwoju i gotowości do działania w każdych warunkach. Każdy kolejny rok staje się coraz większym wyzwaniem, które wymaga od nas jeszcze większego zaangażowania i profesjonalizmu. Dziękujemy wszystkim ratownikom – zarówno zawodowym, jak i ochotnikom – za ich poświęcenie, godziny spędzone w trudnych warunkach, gotowość do niesienia pomocy i determinację, by wspierać tych, którzy tego potrzebują.
Pierwszy miesiąc 2025 roku również obfitował w akcje ratownicze w górach.
Czytaj więcej:
Poślizgnął się i stracił przytomność
Akcja ratunkowa obok Śnieżnych Kotłów – szczegóły