- Jest to spotkanie dwóch wielkich humanistów: Jana Kochanowskiego (1530-1584) i Mikołaja Gomółki(1535-1591). Pierwszy przetłumaczył łacińskie teksty psalmów na język polski z wielkim kunsztem, drugi- ubrał owe teksty w szatę muzyczną, komponując 150 utworów w fakturze czterogłosowej. Każde miejsce ma swój niepowtarzalny urok i nadaje abstrakcyjnej muzyce nowy, duchowy wymiar - informuje nas Marcin Armański, organizator koncertów.
Podczas koncertów wykonane zostaną wybrane psalmy, zróżnicowane pod względem treści i charakteru. Usłyszymy Sławomira Bronka, śpiewaka dysponującego rzadko spotykanym głosem kontratenorowym oraz Marcina Armańskiego, który będzie towarzyszył na pozytywie szkatulnym.
Sławomir Bronk jest muzykiem wszechstronnym, organistą, śpiewakiem, dyrygentem. Specjalizuje się w wykonastwie muzyki dawnej. Jest zaangażowany w krzewienie i popularyzację muzyki kaszubskiej. Dokonał wielu nagrań solowych i z chórem, który założył i prowadzi. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Marcin Armański pełni funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. Oprócz działalności koncertowej, zajmuje się organizacją życia muzycznego na Dolnym Śląsku, prowadząc cykle koncertów organowych m.in. w Jeleniej Górze, Karpaczu, Kaczorowie, Świdnicy. Jest pedagogiem szkół muzycznych w Wałbrzychu i Świdnicy.
- Pozytyw szkaltulny jest to instrument klawiszowy, rodzaj zminiaturyzowanych organów. Popularny szczególnie w Polsce w XVI i XVII wieku. Do dziś zachowało się kilkanaście pozytywów tego typu, z czego czynnych jest zaledwie kilka - wyjaśnia Marcin Armański