– To nie jest czystka – zarzeka się prezydent. Wypowiedziano zatrudnienie czterem szefom wydziałów: Ryszardowi Wachowi – oświata, Feliksowi Rosikowi – nadzór, Mirosławowi Jaskólskiemu – architektura i budownictwo oraz Henrykowi Tęczy – obsługa techniczna.
Na wakaty po nich wkrótce zostaną ogłoszone konkursy, w których zwolnieni także będą mogli startować.
W niektórych wydziałach jak ochrona środowiska czy obsługa techniczna, gdzie stwierdzono przerosty zatrudnienia, zwolniono też szeregowych pracowników. W sumie siedmiu.
Zmiany dotyczą też utworzenia nowych komórek organizacyjnych w urzędzie. Wydział Promocji i Polityki Informacyjnej zajmie się promowaniem Jeleniej Góry. Między innymi okazją do wypromowania miasta staną się obchody 900-lecia. Wydział Funduszy Europejskich umożliwić ma miastu skok na unijna kasę. Zajmie się skuteczniejszym niż dotychczas pozyskiwanie pomocy z funduszy europejskich.
– Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej – spodziewa się prezydent Obrębalski – lepiej będzie zarządzał tą sfera niż dotychczas działające komórki urzędu.
Połączono dwa dotychczasowe w jeden Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Wszystkich etatowych radców prawnych skupiono w jednym Biurze Obsługi Prawnej, dzięki czemu nie będą mogli funkcjonować jako „radcy wirtualni”.
Wydział Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego Miasta zajmie się nie tylko, jak dotychczas, kontrolą miejskich zakładów budżetowych, ale przygotuje projekty przekształceń własnościowych i organizacyjnych w miejskich spółkach.
Zmiany te – zapewnia prezydent – mają na celu jedynie polepszenie pracy urzędu. Taka też jest przyczyna wręczenie jedenastu pracownikom wypowiedzenia z pracy.
Gospodarkę komunalną, lokalową, ochronę środowiska, geodezję i budownictwo podporządkowano organizacyjnie wiceprezydentowi Jerzemu Łużniakowi. Drugi zastępca prezydenta będzie nadzorował sprawy obywatelskie, oświatę, kulturę, zdrowie, komunikację. Na tym stanowisku ciągle jest wakat.
Jednak targi polityczne na temat jego obsady najwyraźniej zbliżają się do finału. Prezydent zapowiedział, że już wkrótce przedstawi swojego drugiego zastępcę.
Reszta - jedenaście wydziałów podlega bezpośrednio prezydentowi. Skarbnik nadzoruje wydział finansów.
Urząd Miasta zatrudnia (łącznie z osobami na wypowiedzeniach) 296 osób i należy do największych pracodawców w mieście.
<b> Synekury dla nadzorców? </b>
Liczne zmiany przeprowadzono także w radach nadzorczych spółek miejskich – „Wodnika” PEC-u i ZGKiM. Zmieniono przewodniczących. Zostali nimi Eugeniusz Kleśta – „Wodnik”, Adam Siwek – PEC, Rafał Sobkowicz - MPKiM, Zmieniono także wszystkich członków zasiadających w radach z ramienia prezydenta. W sumie dziesięciu. Jak zapewnia prezydent, o zmianach przesądziły kompetencje i doświadczenie zawodowe kandydatów. Jednakże nie ukrywa, że o ostatecznym doborze przesądziły klucz politycznego.
Skądinąd też wiadomo, wielu nowych członków rad to koledzy Marka Obrebalskiego z uczelni – pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki AE. Zasiadanie w radach nadzorczych jest traktowane w tym środowisku jako rodzaj synekury, na której można sobie dorobić do cienkiej (kiedy goła i bez boków) pensji pracownika wyższej uczelni.