Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11042
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Danuta Stenka i nie tylko w BWA

Środa, 20 lutego 2019, 8:05
Aktualizacja: Czwartek, 21 lutego 2019, 6:43
Autor: BWA
Jelenia Góra: Danuta Stenka i nie tylko w BWA
Fot. Użyczone/Archiwum BWA
Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza 21 lutego (czwartek) o godz. 16:00 na spotkanie z Danutą Stenką. A dzień później (22.02) o tej samej godzinie odbędzie się performance Zuzanny Janin pt. „Historia pewnej zdrady”

Danuta Stenka funkcjonuje w mediach jako piękna, emocjonalna i wrażliwa kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Jest to wizerunek wykreowany, który nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości. Niedawno ukazał się wywiad – rzeka ze Stenką pt. „Flirtując z życiem”. Jego autorem jest ceniony krytyk teatralny i filmowy, Łukasz Maciejewski. W BWA spotkamy się z bohaterką książki i jej autorem. Spotkanie poprowadzi Beata Dżon – Ozimek.

Natomiast podczas performance „Historia pewnej zdrady” Zuzanna Janin stworzy "kolaż multimedialny". Wprowadzi w bezpieczne hotelowe wnętrza poczucie niewygody i zagrożenia.

Zuzanna Janin wielokrotnie podejmowała trudne tematy, takie jak przemoc, zdrada, ból, śmierć, choroba, strach i samotność. Na wystawie Pokoje/Rooms skupiła się na niejednoznaczności naszego odczytania emocji, rozpaczy i samotności. Problematyka zabawy kosztem innych i związanego z nią okrucieństwa nie jest często podejmowana przez artystów. Janin patrzy na te problemy z perspektywy osoby porzuconej. Buduje obraz kultury gwałtu, narcyzmu i megalomanii. Obraz cywilizacji przemocy, rywalizacji oraz społecznego przyzwolenia na tzw. „łowy”. W ramach wystawy Janin prezentuje szczere do bólu obrazy odbywającej się w ciszy tragedii prywatnej. Podobnie jak we wcześniejszych pracach, takich jak Walka (2001) i Widziałam swoją śmierć (2003), uniwersalizuje swoje doświadczenia. Bezkompromisowo traktuje problem zdrady i porzucenia jako formy przemocy emocjonalnej w związku. Pokazuje kulturowy przymus skrywania krzywdy i rozpaczy, podkreślając jednocześnie okrucieństwo kultury przyzwolenia, w epoce kultu młodości, gdzie zarówno osoba porzucona jak i „nowa zdobycz” są częścią tej samej gry podwójnych standardów, elementem zabawy cudzym kosztem, zdrady jako formy „wolności”, bez względu na cenę i konsekwencje osobiste oraz społeczne.

Zuzanna Janin (ur. 1961) zajmuje się rzeźbą, instalacją, filmem, wideo, fotografią, akcjami i działaniami performatywnymi. Należy do grona najważniejszych przedstawicielek sztuki polskiej po 1989 roku. Brała udział m.in. w Biennale w Istambule (1992), Biennale w Sydney (1993) Sonsbeek’93 (1993), Biennale w Liverpool (1998), FOKUS Łódź Biennale (2010), a także w 54 Biennale Sztuki w Wenecji w prezentacji Rumunii (2011), Alternativa 6, Gdańsk (2016), Open City Lublin (2017).

Organizatorzy: Biuro Wystaw Artystycznych, Osiedlowy Dom Kultury - 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „ZOOM – Zbliżenia” 2019.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group