Podczas spotkania Paweł Paszkowski, przedstawiciel spółki DOZEDO sp. z o.o zajmującej się wdrażaniem programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia”, przedstawił jego założenia, warunki przystąpienia i uzyskania certyfikacji. Omawiał również plany wprowadzania na rynek niszowej, małej produkcji produktów rolniczych, kiszonek i przetworów. W trakcie szkolenia był też czas na dyskusję o szansach i ograniczeniach tego rodzaju przedsięwzięć.
- Koncepcja programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia” wpisuje się nie tylko w ekologiczne trendy światowe, ale może być ważnym wkładem w ekologiczne i przyszłościowe działania na rzecz ograniczania zmian klimatu na Dolnym Śląsku – mówi Dorota Goetz z organizującej spotkanie Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Ducha Gór”. - Można było bezpośrednio uzyskać informacje od przedstawiciela wdrażającej go spółki, dowiedzieć się o możliwości w tej chwili praktycznie bezkosztowego przystąpienia do programu przy założeniu, że produkt spełnia warunki i przejdzie badania wykonywane przez Uniwersytet Przyrodniczy. Koszty certyfikacji będzie ponosić Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
„Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia” to program realizowany na bazie porozumienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. UPWr jest tu inicjatorem, liderem, a także partnerem przedsięwzięć gospodarczych w regionie w zakresie szeroko pojętego BIO-biznesu, dotyczącego m.in. wyspecjalizowanej produkcji żywności prozdrowotnej.