To spore ułatwienie dla osób chcących zdobyć Koronę Gór Polskich czyli wejść na 28 najwyższych szczytów w Polsce. Nadleśnictwo Szklarska Poręba wraz z Klubem Zdobywców Gór Polskich pod szczytem najwyższego wzniesienia w Górach Izerskich, czyli Wysokiej Kopy zamontowało tabliczkę informacyjną wraz ze skrzyneczką, w której znajduje się pieczątka.
Zaliczenie szczytu odbywa się na zasadzie zrobienia fotografii z tablicą informacyjną oraz przybiciem pieczątki w książeczce "Korona Gór Polski". Dzięki temu teraz nie ma konieczności wchodzenia na szczyt Wysokiej Kopy, która należy do Korony Gór Polski, co z punktu widzenia ochrony cietrzewia w tamtym rejonie jest bardzo istotne.
W ten sposób wspólnie z Klubem Zdobywców Korony Gór Polski postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów chcących zdobyć ten tytuł jak i chronić naszego kuraka leśnego – informuje Nadleśnictwo Szklarska Poręba. - Mamy nadzieję, że wypracowany kompromis przyniesie korzyści zarówno jednym, jak i drugim. Na szczyt Wysokiej Kopy nie prowadził i nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Wcześniej była to jedynie wydeptana ścieżka, którą poruszali się turyści, aby m.in. zrobić sobie zdjęcie z tabliczką "Wysoka Kopa". Dlatego też, aby prawidłowo chronić cietrzewia, którego strefa ochrony znajduje się w okolicach szczytu Wysokiej Kopy, zarówno tabliczka jak i pieczątka przeniesione zostały na szlak czerwony, do którego dostęp jest przez cały rok. Jeśli chodzi o cietrzewia, ma on w ciągu roku dwa okresy ochronne: 01.12-01.03 i 01.02.-31.08. Jednak mimo "wolnego" trzymiesięcznego okresu poza okresem ochronnym, tj. 01.09.-30.11. apelujemy o nie wchodzenie na szczyt Wysokiej Kopy również i w tym okresie.